Jesenické stromy im dali dušu alebo prečo je lepšie stavať domy z dreva

09.10.2014 15:31

Na výrobu dřevostaveb používáme především dřevo z Jeseníků.Máme tu ďalšiu časť nášho miniseriálu a s ním sľúbenu a toľko diskutovanú tému. Aké drevo sa využívá na stavbu rýmařovských domov a koľko ho vlastne spotrebujeme? Je vôbec stavba montovaných domov z dreva ekologická?

To je iba pár otázok, ktoré sa naháňajú hlavou tým, ktorý sú k drevostavbám stále ešte skeptickí. Tak čítajte ďalej a možno zmeníte názor.

Tak ako je to s tou drevostavbou? Je vôbec z dreva?

Zlé jazyky tvrdia, že dnešné moderné drevostavby videli drevo iba z dialky. Omyl. Nepleťte si pojmy. Rýmařovské domy sa radia medzi tzv. rámové drevostavby. Nosnú konštrukciu steny tvoria drevené hranoly opláštené sádrovkláknitou doskou, ktorá zabraňuje tvarovým zmenám dreva. Takže odpověď na otázku, či sú naše domy z dreva, znie ÁNO. Drevo je sučásťou každej steny domu, ktorá opoušťa výrobnú halu v Rýmařově.

Podiel dreva na konštrukciach našich domov je zhruba 20 %.

A sú len z dreva? Samozrejme nie, nestaviame zruby. Gro našich domov spočívá v absolutnej vyváženosti smrekového dreva a moderních materiálov. Konštrukcia z vysušeného dreva vďaka týmto materiálom už nepracuje a nepraská. Jej životnosť prevyšuje 100 rokov.

Dřevo tvoří 20 % rýmařovských domů.

Pri výrobe domov využíváme maximálne lokálne zdroje

Zásoby dreva sa každoročně zvyšujú o 3 miliony m3, čo je dôkazom toho, že dostatočne nevyužíváme jeho potenciál. O podporu využívána dreva ako domácej a obnoviteľnej suroviny sa stará Drevo pre život, prvá nadacia svojho druhu v ČR. Pre stavbu našich domov využíváme predovšetkým smrekové drevo z jesenických lesov. Pridaná hodnota tak zostává „doma“ – staviame z českého dreva v Českej republike. To má samozrejme priaznivý vpliv na dopravu materiálu, zamestnanosť a predevšetkým aj na koncovú cenu domov.

Pozrite sa na smrekové drevo trochu z iného uhlu. Málokto vie, že aj smrek sa staval ako máj, kde symbolizoval zjednotenie nebeských a zemských síl. Má predstavovať zásobáreň prírodnej sily, prečišťovať mysel a viesť ku usporiadanému životu.

Nejkvalitnější dřevo se získává těžbou v zimních měsících a za novoluní.A u mystiky ešte chvíľu ostaneme. Už v dávných dobách, keď bolo drevo celkom prirodzenou surovinou pre stavbu rôzných typov obydlí, ľudia vedeli, kedy majú drevo tažiť. Nejvhodnejším obdobím pre výrub stromov je zima (november až január), kedy stromy tzv. spia.

Vytažené drevo je kvalitnejšie, nezaparuje sa, nemodrá a je odolnejšie voči plesniam a hubám. A kedy získáte to nejlepšie drevo? V zime za splnu. Mesiac totiž vyťahuje zo stromov a rastlín vodu a v tejto dobe je aj nejmenej živice. 

A teraz trochu čísiel…

  • ČR je na 4. mieste v Evrope v zásobe dreva na 1 ha.
  • Lesy tvoria viac ako 33 % nášho územia, sme 12. nejlesnatejšou krajinou Európy.
  • Ročný prírastok zásob dreva je 18 miliónov m3, spracujeme o 3-4 milony m3 menej.
  • Sme na posledních miestach v europskom rebríčku využitia dreva na 1 obyvateľa.

To, čo vyťažíme, znovu aj nasadíme. Máte ešte stále pocit, že je výrub stromov neekologický?Prajete si dostávať novinky?

Prajete si dostávať novinky?

2. nejlepší web v kategorii průmysl roku 2013

© 2017, RD Rýmařov s.r.o. – všetky práva vyhradené

vytvorila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránok | G+

Na začiatok ↑