Upravit stránku

Vyspovedali sme mladý pár, Ivanu a Martina, ktorý sa nasťahoval do radového domčeka v Doubravicích zhruba pred rokom. Jednalo sa o vzorový dom, ktorý bol v tej dobe na predaj.

Ivana a Martin hľadali vhodnú alternatívu k typickému rodinnému domu, dokonca pri rozhodovaní zvažoval aj možnosť väčšieho bytu s terasou. To radový domček svojimi dispozíciami 4 + kk a záhradou spĺňal. Hlavnou požiadavkou bola lokalita s dobrou dostupnosťou do mesta (napr. MHD), ktorú projekt Doubravické domy mohol ponúknuť, keďže sa jedná priamo o mestskú časť Pardubíc.

Doubravicke domy

Navštívili ste ešte pred kúpou vzorový dom v Doubravicích?

Áno, po predchádzajúcej dohode sme dom navštívili. Zaujal nás svojou polohou v plánovanom projekte stavieb. Aj keď sa domček spočiatku javil ako malý, tak nás pri vstupe príjemne prekvapila priestrannosť a vzdušnosť prízemnej časti domu spolu s horným poschodím a taktiež priestrannou povalou. Celkovo na nás dýchala tá správna atmosféra, takže rozhodovanie už ďalej nebolo zložité.

Aj keď bol dom už postavený, keď ste si ho vybrali, stále ste mali možnosť úprav a špecifikáciu materiálov. Ako to prebiehalo?

Požadovali sme iba premiestnenie zopár zásuviek, čo nebol vôbec žiadny problém. Bola nám ponúknutá široká škála materiálov, ktorá bola súčasťou štandardnej dodávky. Pri výbere sme sa mohli rozhodovať o type podláh, dlažby, obkladov, dverí aj samotného vybavenia kúpeľne. Kúpeľňa potom bola spracovaná aj v 3D projekte. Po konečných špecifikáciách sme sa asi do 3 mesiacov mohli nasťahovať. Čakalo sa skôr na bankové záležitosti s vybavovaním úveru. Akonáhle boli doriešené formality, dokončenie domu trvalo asi 2 týždne.

Primárnym vykurovaním je elektrická energia v spojení s krbovými kachľami. O ohrev TÚV sa stará bojler. Ako ste spokojní s týmto systémom vykurovania? Aké má výhody, prípadne nevýhody?

Pôvodne sme mali z tohto typu vykurovania obavy, ale po overení informácií a teraz aj po osobných skúsenostiach sme spokojní. Odber elektriny je v režime nízkeho a vysokého paušálu, kde sú poplatky naozaj nízke. Krbové kachle využívame skôr príležitostne a aj tak sú mesačné náklady za elektrinu zhruba 2 tisíc korún. Priamotopy v prípade potreby vykúria miestnosti na požadovanú teplotu v krátkej dobe. Spotreba vody je individuálna záležitosť. Štvorčlenná rodina bude mať určite väčšiu spotrebu než my - pár bez detí. Priemerne nás aj s občasným zavlažovaním záhrady vyjde asi na 300 korún za mesiac.

Teraz, po roku, môžete zhodnotiť, ako sa Vám v radovom dome v Doubravicích býva.

Po roku bývania môžeme s pokojným svedomím povedať, že sa nám bývanie tu v Doubravicích páči. Je tu kľudné prostredie s lesom navôkol a zároveň  sme neďaleko od centra mesta. Dom nám svojou veľkosťou vyhovuje a tešíme sa na ďalšie úpravy interiéru, ale aj záhrady. Jediné, čo by sme asi pri špecifikácii zmenili, je veľkosť plochy terasy. Mohla by byť o niečo väčšia, než je v štandarde, ale to sa dá vyriešiť  neskôr vlastnými silami. Čo sa týka interiéru, tam je všetko podľa našich predstáv.

Čo by ste odporučili tým, ktorí hľadajú bývanie pri Pardubiciach?

Ak niekto hľadá miesto, kde bude chcieť nájsť kľud na bývanie a zároveň to mať kúsok do mesta, potom sú Doubravice určite správna voľba. Sú tu dostupné linky MHD aj vlaková zastávka, z ktorej sa môžete nechať zaviesť vlakom napr. do Hradca Králové. Lákavá je aj možnosť prechádzok v miestnom lese, ktorý si veľmi obľúbil náš pes. Kto má rád prírodné kúpanie, tak cez leto je to zase blízko k obľúbeným písníkům na Hrádku.
 

„V neposlednom rade sa sem doteraz nasťahovali len fajn ľudia, ktorí sú zároveň príjemnými susedmi. Doubravice žijú aj kultúrne, usporadúvajú sa tu rôzne spoločenské akcie. Veľmi nás zaujala napr. súťaž o najlepší Doubravický guláš. Atmosféra na týchto spoločenských udalostiach je doslova rodinná. Na svoje si prídu aj malé deti, pretože pre nich je podujatí počas celého roka naozaj požehnane.“
Ivana a Martin