Upravit stránku

Tentokrát sme vyspovedali pána Félixa, majiteľa domu SOLO 105, ktorý so svojou šesťčlennov rodinou býva v novom dome od októbra 2017. Ako sám hovorí, chceli veľký dom, aby mohol mať každý člen rodiny svoje súkromie, preto zvolili jeden z našich najväčších domov.

SOLO 105 si nechali upraviť tak, aby vznikli 4 detské izby. Rozdelením najväčšej izby na hornom poschodí a čiastočným zmenšením kúpeľne o sprchový kút docielili toho, že každé dieťa má svoju izbu. Navyše majú spoločnú kúpeľňu a praktickú šatňu.
 

Prezradíte nám, aké ďalšie individuálne úpravy na dome máte?

Celkovo sme dom rozšírili o 1 m. Zmenili sme tiež dispozície na prízemí - zrušili sme samostatné tretie wc a otočili technickú miestnosť. Získali sme tak veľkú rohovú kuchyňu s výhľadom na 2 strany. RD Rýmařov s týmito úpravami nemal najmenší problém, naopak. Ako obchodné zastúpenie, tak aj projektant nám vyšli maximálne v ústrety.

Ako ste spokojný s priebehom a rýchlosťou stavby?

Aj keď som počul, že drevostavby sú postavené rýchlo, je to neskutočný pocit, keď jedno ráno prídu kamióny a žeriav a druhý deň večer je už dom s kromi, latami a krycou fóliou. Mal som možnosť sledovať podrobne celý stavebný koncert, kedy základnú stavebnú partiu dopĺňajú postupne pokrývači, elektrikári a iné profesie, aby následne po dokončení fasády odovzdali hotový dom na kľúč vo vopred stanovenom termíne. Všetko malo svoj presný poriadok. Od zoradenia nákladu na všetkých 7 kamiónoch po harmonogram činností jednotlivých profesií. Pri mojich pomerne častých návštevách stavby mi vedúci stavebnej party aj ostatní remeselníci všetko ochotne ukázali a odpovedali na moje otázky, čo som ako laik veľmi ocenil.

Ako riešite vykurovanie a ohrev vody? Ako ste so systémom spokojní?

Uvažoval som nad rôznymi systémami, ale nakoniec, po ekonomických prepočtoch a všetkých ďalších pre a proti, zvíťazila rekuperácie s tepelným čerpadlom vzduch-vzduch, ktorú dopĺňajú krbové kachle a elektrokotol. Kým je vonkajšia teplota do -5 stupňov, nie je potreba elektrokotol zapínať. Ak už nestačí princíp rekuperácie a tepelné čerpadlo, možno si pomôcť krbovými kachľami v obývacej izbe, nad ktorými je jedna zo 2 vstupných mriežok nasávanie pre cirkuláciu. Vzniknuté teplo je tak rovnomerne rozvádzané do celého domu.

Pri teplotách pod -5 stupňov používam elektrokotol, ktorý nielenže funguje ako sekundárny ohrev vzduchu vo vnútornej jednotke rekuperácie, ale zároveň na základe zopnutie tepelného čidla skrze radiátory zabezpečuje možnosť variabilných teplotných potrieb v jednotlivých izbách podľa požiadaviek ich používateľov. Podlahové kúrenie som zavrhol. Nie som jeho priaznivec.

Hoci máte zosilnenú izoláciu, ktorá v lete veľmi pomáha proti horúčavám, máte ešte klimatizáciu. Využívate ju celé leto?

Rozhodne nie, nie je to potrebné, vďaka rekuperácii a spomínanej zosilnenej tepelnej izolácii. Dom veľmi dobre odoláva teplotným výkyvom, navyše má tepelné čerpadlo schopnosť vstupný vzduch nielen prihrievať, ale aj chladiť.

Vonkajšia jednotka klimatizácie poskytuje dostatočný výkon pre 5 vnútorných jednotiek, tzv. splitov. Tieto sú umiestnené vo všetkých detských izbách na podkroví a v spálni na prízemí. Ide opäť o snahu zabezpečiť rozdielne teplotné požiadavky jednotlivých členov domácnosti a zároveň možnosť zaistenia komfortného spánku aj pri vysokých letných teplotách. Zároveň je možné pomôcť si aj rekuperáciou. Stačí v jednotlivých izbách pustiť klimatizáciu a cirkulácia rekuperácie chlad spoľahlivo rozvedie po celom dome. Pretože je vďaka vyššie spomenutým výhodám zosilnenej izolácie a rekuperácie používaná iba čiastočne, spotreba je 0-3 kWh za deň.

1

Ako hodnotíte vonkajšie žalúzie? Čo považujete za ich najväčšiu výhodu? A ako sú vyriešené siete proti hmyzu?

Vonkajšie žalúzie vidím (aj napriek ich vyššej cene) spolu s rekuperáciou ako skvelú voľbu. Vďaka vonkajšiemu umiestneniu pomáhajú odrážať v prípade ich zastretia teplo, ktoré by inak výrazne ohrievalo izby. Ich ďalšou dôležitou funkciou (okrem perfektného tienenia pred nežiaducim svetlom) je zakrytie okien pred dažďom, ktorý často obsahuje po dlhšom období sucha aj dosť peľu a prachu. Okná tak zostávajú oveľa čistejšie ako okná bez vonkajších žalúzií.

Nájdete s odstupom času niečo, čo by ste na dome zmenil?

Niečo predsa len áno. Človek sa stále učí. Dispozične by som urobil väčšie zádverie a nechal pretiahnuť strechu nad vchodom. Inak som úplne spokojný. RD Rýmařov rád odporúčam svojim známym. Mám možnosť pozorovať na susednom pozemku stavbu domu, ktorú zabezpečuje iná spoločnosť. Je to malý bungalov a začali ho stavať na začiatku apríla. Má byť dokončený v septembri. Myslím, že hovoriť viac už nie je potrebné... Neviem, či ešte niekedy v živote budem stavať dom, ale ak áno, rozhodne viem s kým.