Upravit stránku
Tentokrát sme zavítali k Bártovcom, ktorí bývajú v dome NOVA 101 už šiestym rokom. Vtedy bola stojednotka horúcim favoritom mnohých rodín a získala nejedno ocenenie. Ako sa v nej býva dnes a nájde sa niečo, čo by majitelia zmenili? To sa dozviete v rozhovore s pánom Bártom.

Dobrý deň, pán Bárta, dom ste si vyberali v roku 2011, kedy v ČR neboli drevostavby ešte tak známe ako za posledné 2 roky. Bolo menej informácií aj referencií. Podľa čoho ste sa teda v tej dobe rozhodovali?

Dom sme vyberali už niekoľko rokov predtým a od začiatku sa nám páčila predstava drevostavby. Navštívili sme čo najviac drevostavieb od rôznych firiem – napr. v areáli Brnianskeho výstaviska, odoberali sme aj časopis Drevostavby. Myslím, že informácií sme mali na svoju dobu naozaj dostatok. Samozrejme aj cena zohrala svoju rolu… O RD Rýmařov sme sa dozvedeli práve na výstavisku, kde bol jeden zo vzorových domov. Naviac Vaša firma sídli relatívne neďaleko od nás.

NOVA 101 bola po dlhú dobu najpredávanejší dom v ČR. Keď dnes vidíte nové modely domov, menili by ste?

Úprimne povedané, áno :-). Pri výbere domu sme robili niektoré kompromisy a ústupky. Novšie modely (hlavne celá rada KUBIS) viac odpovedajú našej pôvodnej predstave domu, ale tie ste v tej dobe ešte neponúkali. Žena by teraz uvítala dokonca aj trochu menší dom (nie len) kvôli upratovaniu.

Spomeniete si prosím, ako vtedy prebiehala stavba domu.

Naozaj rýchlo! Základovú dosku sme mali pripravenú už koncom augusta, na hornej stavbe sa začalo pracovať až v novembri podľa dohodnutého termínu. Boli sme pri stavbe celý prvý deň a bol to naozaj zážitok, pretože ráno o šiestej nebolo na pozemku nič a večer už tam stál celý dom schovaný pod plachtou. Partia z RD Rýmařov bola precízna a príjemná.

Taktiež nás tu v obci dlhú dobu všetci poznali ako „tých nových z toho rýchlo postaveného domu“. A susedia sa hneď prvý večer prišli pozrieť s úžasom na náš „skoro hotový dom“, pretože väčšina stavala svojpomocne a do rovnakého stavu sa dostali za niekoľko mesiacov či rokov. Vianoce sme už strávili v novom domčeku.

Ako dlho trvala horná stavba domu?

Hotový dom ste nám odovzdávali už po 18 dňoch. Vedeli sme, že stavba prebehne rýchlo, ale aj tak nás samotná rýchlosť výstavby milo prekvapila. A myslím, že sme obaja trochu neverili, že je to naozaj tak rýchlo všetko za nami.

Zaujali nás drevené fasádne obklady, ktoré sú stále v perfektnom stavu. Akým spôsobom ich udržujete?

To je výborná otázka a veľmi ma teší, že obklad budí taký dojem, protože som ho za celú dobu len raz natrel. Keby sme mali stavať znovu, asi by sme obklad dali na celý dom.

Ako vo svojom dome riešite vykurovanie a ohrev vody? Prezradíte nám tiež, aké sú Vaše mesačné výdaje za energie?

Máme všetko na elektrinu. Uvažovali sme o prikurovaní krbovými kachľami, ale nakoniec sme do tohto riešenia nešli. Zatiaľ nastali asi len dva dlhšie výpadky prúdu, ale keby sme stavali znova, tak by sme asi mali aj nejaký záložný zdroj tepla a uvažovali by sme aj o dvoch rozvodoch napríklad pre využívanie úžitkovej vody.

Za elektrinu platíme priemerne necelých 3000 Kč, ale je nutné poznamenať, že väčšinu času bola žena s deťmi doma na materskej.

Ako ste spokojný s akustikou domu?

V porovnaní s murovanými domami asi naozaj dom o niečo hlučnejší je. Máme malé deti, takže sa občasnému poskakovaniu po hlave nevyhneme. Zvonku však citeľnejšie hluk pri zavretých oknách nepociťujeme. Viac nám však vadí hluk rekuperačnej jednotky, ktorá nie je asi príliš vhodne umiestená v technickej miestnosti a akonáhle sa používa, je hluk v dome citeľný. Pokiaľ niekedy vyviniete opatrenie na vyriešenie tohoto hluku výmenou jednotky alebo jej dodatočným odhlučnením, tak sa rozhodne hlásime. Taktiež je počuť aj práčku, ktorá je tiež v technickej miestnosti. Obzvlášť rušivé je to pri praní v noci, v jednej z detských izieb, ktorá má stenu spoločnú práve s technickou miestnosťou.

Ako by ste celkovo zhodnotili bývanie v drevostavbe? Prekvapilo Vás niečím, alebo naopak sklamalo?

Býva sa nám skvele. Ocenili sme možnosť individuálnych úprav, napr. pridanie dreveného stĺpu v interiéri, pridanie okien. Relatívne dosť miesta pre bývanie na malom priestore vnímame taktiež ako výhodu. Limitovalo nás to ale napr. v kúpeľni, kde nemohol byť umiestnený sprchový kút zarovnaný s podlahou. Malá predsieň je ďalší z faktorov, ktorý by sme pri stavbe domu urobili inak.

Je každého voľbou, či si zvolí drevostavbu. Rozhodne sa ale drevostavby nikto nemusí obávať!