Upravit stránku

Zavítame k päťčlennej rodine žijúcej na Bruntálsku, ktorá už šiestym rokom býva v drevostavbe od RD Rýmařov. Jedná sa o typový poschodový dom, ktorý sme vtedy ponúkali v „limitovanej edícií“. Dnes by ste ho preto už v katalógu nenašli.

Ako vraví sám majiteľ, návrh ich zaujal svojou komplexnosťou a vnútornými dispozíciami. Aj keď pôvodne chceli bungalov, stavebné regulatívy by im nedovolili v prírodnom parku Sovinecko postaviť dom so sklonom strechy menším než 35°. Aj napriek tomu je rodina s novým bývaním spokojná.

Príbeh pána Pavla s rodinou

Pán Pavel s priateľkou najskôr býval v byte blízko Rýmařova. S dvomi deťmi potom začali uvažovať nad bývaním v rodinnom dome. A tak kúpili pozemok uprostred prírody, s nádherným výhľadom. „Nechceli sme stiesnený pozemok pri meste, kde nás budú štvať susedia či frekventovaná cesta. Túto lokalitu sme si zamilovali a vedeli sme, že tu chceme žiť už navždy. Do práce dochádzame len 10 km, rodinu máme na blízku. Pre nás úplne ideálne.“ Pôvodne uvažovali o murovanom dome, ktorý by si stavali postupne, ale po treťom dieťati názor zmenili. Chceli bývať rýchlo a s čo najmenšími starosťami.

Majitelia si kupovali iba svahovitú lúku, z ktorej museli vyrúbať pár stromov, vytvoriť cestu a zrovnať terén. Všetky siete si na pozemku museli vybudovať, kanalizáciu riešia čističkou odpadových vôd. Základovú dosku vtedy riešili s inou firmou, čoho dnes pán Pavel ľutuje. „Pri odovzdávaní základovej dosky sa samozrejme objavili nedostatky, ktoré bolo treba upraviť, a aj keď sme nejaké peniaze ušetrili, tak teraz už by som všetko riešil len s jednou firmou.“ Horná stavba na kľúč potom trvala len 18 dní.

Pri výbere firmy majitelia zvažovali nie len cenu, ktorá bola v tej dobe zrovnateľná s konkurenciou, ale taktiež ďalšie faktory. Pre RD Rýmařov sa rozhodli vďaka množstvu kladných referencií a blízkosti sídla.

Špecifikácie drevostavby

Ako sme už naznačili, jedná sa o poschodový dom s dispozíciami 5+kk. Disponuje dvomi kúpeľňami, praktickou technickou miestnosťou a garážou. Dom má zastrešený vstup. Centrálny priestor tvorí obývacia izba s kuchynským kútom, odkiaľ vedú dvoje dvere na záhradu. Ako sám majiteľ vraví, je veľmi spokojný s oknom z kuchyne smerom k zastrešenému státiu pre auto, pretože keď privezie nákup, vykladá ho priamo z auta do domu. Je nadšený taktiež z centrálneho vysávača.

Samozrejme sa ale nájde aj niečo, čo by dnes majitelia urobili trochu inak. „Trochu mi chýba pivnica, ale plánujem si ju ešte niekde vybudovať vo svahu v blízkosti domu. Pri konečnej špecifikácii domu sme nechceli, z dôvodu financovania úverom, príliš navyšovať cenu domu nadštandardnými riešeniami, čo sa odrazilo napríklad na oknách. Sú síce kvalitné s trojsklom, ale predsa len tu dosť fúka a dnes by som možno zvolil vzhľadom k filozofii domu okná pevnejšie a drevené.“

Vykurovanie a výdaje za prevádzku domu

V domoch od RD Rýmařov sú štandardne moderné elektrické kotle. Pán Pavel si nechal urobiť ešte prípravu na krbovú vložku vrátane komína. Najskôr si zaobstaral teplovzdušné kachle, s ktorých prevádzkou však nebol úplne spokojný (predovšetkým z hľadiska komfortu, v obývačke bolo prekúrené). Kachle vymenil za teplovodnú krbovú vložku, ktorá funguje bezproblémovo. V kúpeľniach má elektrické rohože, v obývačke s kuchyňou je teplovodné podlahové kúrenie napojené na kotol s kombinovaným bojlerom.

„Tým, že primárne kúrime drevom, tak spotrebujeme asi 5 kubíkov za rok, čo je pri dnešných cenách zhruba 600 Kč/mesiac. Zálohovo potom platíme elektrinu 1 700 Kč/mesiac. Celkové výdaje na energie sú potom okolo 2 300 Kč/mesiac.“

Pán Pavel s rodinou má s bývaním v drevostavbe len tie najlepšie skúsenosti. Vraví, že musíte hlavne naraziť na šikovnú firmu a v nej ľudí, ktorí Vám pomôžu už pri výbere domu. „Pár vecí by som urobil inak, ale určite by som do toho išiel znova.“