Upravit stránku

Pri stavbe rodinného domu od spoločnosti RD Rýmařov sa môžete stretnúť s ponukou montáže solárnych panelov. Solárne panely umiesťujeme do drevostavieb hlavne z dôvodu ohrevu vody, ale taktiež k prikurovaniu. Tým ovplyvňujeme energetickú bilanciu domu a prispievame k vysokému komfortu a celkovej úžitkovej hodnote Vášho nového domu.

Solárny set patrí medzi technológie, ktoré pomáhajú napĺňať nároky kladené na pasívne a nízkoenergetické domy. A také domy vyhovujú parametrom programu Nová zelená úsporám Štátneho fondu životného prostredia, vďaka ktorému je možné získať dotácie na stavbu. Solárne panely na dome sa Vám teda oplatia a sú veľmi žiadané. Často ich montujeme aj k nášmu najpredávanejšiemu domu NOVA 101.

Ako fungujú solárne panely a k čomu sú dobré

Solárne systémy fungujú na princípe akumulácie tepla. Voda sa cez deň nahrieva na požadovanú teplotu (od jari do jesene obvykle v rozmedzí 50 - 65 °C) a tú potom môžete využívať k osobnej spotrebe. Danú teplotu si pritom nastavujete na elektronickej riadiacej jednotke. Akonáhle príde zima, solárne panely nahrievajú vodu približne na teplotu 30 – 35 °C a prechádzajú do režimu predohrevu. Voda sa na požadovanú teplotu dohrieva napríklad plynovým kotlom alebo kotlom na tuhé palivá. Samozrejme či už je leto alebo zima, náklady na prevádzku domu so solárnymi panelmi výrazne klesajú.
Pri výbere solárneho systému vždy zohľadňujeme počet obyvateľov domu a predpokladaný denný objem spotreby teplej vody. Pokiaľ by ste chceli využívať tepelnú energiu nie len pre rýchly ohrev vody, ale aj na vykurovanie, potom budeme zvažovať celkovo väčšiu kolektorovú plochu. Tá potom dokáže naakumulovať energiu v tzv. stratifikačnej nádrži a Vy ju budete môcť využívať na podporu vykurovacej sústavy. Ročné platby za teplo týmto spôsobom výrazne zredukujete. Vybraný solárny set Vám môžeme navyše kedykoľvek rozšíriť o ďalší solárny okruh, napríklad pre vykurovanie záhradného bazénu.