Upravit stránku

Posledných 10 rokov nastáva v ČR nevídaný boom drevostavieb. Počet postavených drevostavieb sa každý rok zvyšuje, dnes je to skvelých 12 %. Dokonca už doháňame Nemecko. Pre porovnanie - v Rakúsku a škandinávskych zemiach majú drevostavby zastúpenie až 70 %.

Drevostavby sú však stále opradené mýtmi, ktoré je nutné vyvrátiť. V RD Rýmařov chceme šíriť osvetu o montovaných domoch, zbavovať ľudí strachu a podporovať zdravé ekologické bývanie. Preto sme sa spýtali Martina, ktorý uvažuje o drevostavbe, z čoho má obavy.

Mýtus č. 1

Martin: „Keď si nechám postaviť murovaný dom, môžem počítať s tým, že tu bude ešte pre moje pravnúčatá. Pri drevostavbe ma trochu trápi jej nižšia životnosť."

Nebudeme zapierať, že murovaný dom má dlhšiu životnosť než drevostavba. Môžete si však byť istí, že životnosť kvalitne postavenej drevostavby je 100 až 150 rokov. Je nutné si uvedomiť, že s každou generáciou sa mení životný štýl a s ním aj nároky na bývanie. Je preto takmer isté, že vaše vnúčatá už nebudú chcieť bývať tak, ako bývate vy dnes. Drevostavba má potom výhodu v tom, že jej modernizácia nie je tak náročná ako pri murovanej stavbe.
Či už je dom murovaný, alebo z dreva, vždy záleží na kvalite vyhotovenia stavby a následnom chovaní majiteľov. Postupom času je každý dom ohrozovaný vzlínavosťou vody a nadmernou vlhkosťou spôsobenou nedostatočným vetraním. Žiadny stavebný materiál by nemal prísť do priameho styku s vodou, teda ani drevo. V každom prípade je teda potreba pristupovať k bývaniu zodpovedne.

Mýtus č. 2

Martin: „Priatelia ma varovali, že v drevostavbe prekúrim majlant, pretože neakumuluje teplo. Čo je na tom pravda?"

Je logické, že materiály s väčším objemom dokážu akumulovať viac tepla. To znamená, že v sebe teplo zadržujú a následne ho vypúšťajú. Drevo väčšej hrúbky je ale akumulácie tiež schopné. Základná otázka ale znie, či je vôbec akumulácia tepla žiadúca.
Reálna situácia zo života: prídete vymrznutý z vonku, zakúrite a musíte čakať, až sa ohrejete. Teplo totiž najskôr pohltia steny a až potom sa začne ohrievať vzduch. V tej dobe už ale idete spať a je vám úplne jedno, že sú cez noc steny zahriate. Zatiaľ čo v drevostavbe zakúrite a behom chvíle je v nej teplo. Musíte počítať s tím, že stavba rýchlejšie vychladne, a tak je vhodnejšie temperovať na určité stupne. To isté platí aj pri murovaných stavbách. Pokiaľ sa jedná o nízkoenergetickú stavbu, náklady na vykurovanie sú porovnateľné.
 

Mýtus č. 3

Martin: „Aj keď je pravdepodobnosť požiaru malá, chcem mať istotu, že mi drevostavba nezhorí ako domček z karát. Ako je to s požiarnou odolnosťou?"

Práve požiarna odolnosť drevostavieb patrí medzi najväčších strašiakov ľudí. Je v nás skrátka zakorenené, že drevo horí. Rozhodne však nehrozí, že by sa snáď samo vznietilo. To sa naozaj nestane. Pokiaľ v dome vypukne požiar, ohorí len slabá vrstva na povrchu dreva, ale konštrukcia drží. To sa nedá povedať o železobetónových konštrukciách, ktoré sa vplyvom vysokých teplôt rozpínajú a následne sa zrútia aj po uhasení požiaru.
Sendvičové panely rýmařovských drevostavieb sú zaklopené sadrovláknitými doskami fermacell, ktoré vykazujú veľmi dobrú odolnosť proti požiaru. Výhodou je, že materiály zabraňujú taktiež šíreniu požiaru.

Mýtus č. 4

Martin: „Drevo je náchylné na vlhkosť a hrozí, že sa doňho pustia škodcovia. To poznám z rôznych prístavieb na záhradr. Ako je proti tomu drevostavba chránená?"

Ako už sme zmienili, priamy styk vody a stavebného materiálu nikdy nerobí dobrotu. Pokiaľ je ale dom precízne navrhnutý a postavený, nemal by mať s vlhkosťou problémy. Škodcovia, ktorým chutí drevo, a drevokazné huby sa držia hlavne vo vlhkom dreve, spoľahlivou ochranou je preto sucho. S tým je spojené aj správne vetranie celého domu. Naše domy obsahujú inteligentné vetranie (je súčasťou našich typových domov SMART).
Máte podobné obavy ako Martin? Dúfame, že sme vám ich pomohli rozptýliť. A pokiaľ nie, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si prehliadku vzorového domu. Presvedčte sa na vlastné oči!