Upravit stránku

Vďaka výberu správneho pozemku môžete ušetriť čas, peniaze a vyhnúť sa množstvu starostí. Rozhodovanie neuponáhľajte, aj keď na Vás tlačí napríklad maklér. Základom je zistiť si o pozemku prvé posledné. Zatiaľ čo dom môžete pozemku prispôsobiť, naopak už to bohužiaľ nejde. Preto buďte skutočne dôslední.

Ideálne je, keď Vám s výberom pozemku pomôže projektant, ktorý Vám bude kresliť dom. Málokto má ale takto skoro vyjednaného projektanta alebo kupuje pozemok s niekoľkoročným predstihom, a tak sa musí spoliehať sám na seba.

Drevostavba NOVA 77

Lokalita vás musí uchvátiť

Máte radšej kľud, chcete bývať pri lese, pri vode a neriešiť susedov? Alebo dávate prednosť spoločenskému životu, akciám a rušnejšiemu, živšiemu prostrediu? Pokiaľ máte na svoje bývanie nejaké požiadavky, nemali by ste z nich poľaviť, pretože neskôr by ste toho mohli ľutovať. Ak je teda pre Vás dôležitá MHD, škôlka a škola pre deti alebo obchod, nájdite si pozemok v takej lokalite. Zistite si, či pozemok neleží v chránenej oblasti. Miestna regulatíva by celkom výrazne ovplyvnila výslednú podobu domu. Nezabúdajte taktiež zvažovať hluk, prašnosť či rušné cesty.

Nenechajte sa ničím prekvapiť

Aj keď možno máte radi prekvapenia, v súvislosti s pozemkom sa ich radšej vzdajte a všetko si zistite. Najviac sa dozviete na stavebnom úrade. Nechajte si ukázať územný plán, z ktorého zistíte, pre aké účely je pozemok vedený. V prípade, že by bol stále zanesený v poľnohospodárskom pôdnom fonde, musíte počítať s jeho vyňatím (ktoré často trvá veľmi dlho). Nahliadnite aj do budúcich plánov a overte si, či sa blízko Vás neplánuje napríklad výstavba diaľnice alebo továrne na psie konzervy. Obťažovať Vás ale môžu aj existujúce okolité stavby - hlukom či zápachom. Skontrolujte, či nie je pozemok zaťažený nejakými bremenami. Stavebný úrad by Vám taktiež mal povedať, ako Vás môže vo výstavbe domu obmedziť (dodržanie uličnej čiary, počet podlaží, typ strechy, typ plotu apod.).
Stavební pozemok
Pozemok sa nesmie nachádzať
  • v chránenom území národného parku,
  • ochrannom pásme lesa,
  • ochrannom pásme vysokého napätia,
  • v blízkosti letiska (v tzv. približovacom území).
Vlastnou kapitolou sú potom susedia. Možno sa Vám to teraz zdá ako malichernosť a hovoríte si, že prípadné problémy so susedmi nejak vyriešite, ale verte, že Vám dokážu poriadne znepríjemniť život. Nebojte sa u nich zazvoniť a trošku si ich „oťukať". Nezabúdajte, že Vám budú podpisovať stavebný zámer.

Veľkosť a tvar pozemku

Našli ste pozemok vo vynikajúcej lokalite o rozlohe 1000 m2 za perfektnú cenu. Hovoríte si, krása! Potom sa ale pozriete na mapu a zistíte, že je to dlhý úzky slíž, ktorý by poslúžil možno ako sad jabloní. Dostatočná šírka pozemku je veľmi dôležitá, pretože pri stavbe musíte dodržovať 2m odstupy od hraníc pozemku a 3m od verejných komunikácií. Udáva sa, že pozemok pre rodinný dom by mal mať minimálne 400 m2 (s šírkou ideálne 14 m). Veľkosť pozemku udáva aj typ domu, ktorý na ňom postavíte. Na menšie parcely sú vhodnejšie poschodové domy s malou zastavanou plochou. Tisícmetrové parcely si môžu kľudne trúfnuť na veľký bungalov.

Inžinierske siete

Elektrika, plyn, kanalizácia a voda nemusia byť vyvedené priamo na hranicu pozemku (aj keď by Vám to ušetrilo kopu práce), ale je dôležité, aby boli dobre dostupné. Preverte si teda, kde sa siete nachádzajú a či majú dostatočnú kapacitu a môžete sa na ne pripojiť. Počítajte s tím, že pokiaľ sa prípojky na inžinierske siete nachádzajú ďaleko od pozemku, stavba sa celkom predraží. Taktiež si zistite, či je v mieste parcely verejná kanalizácia, alebo budete musieť riešiť likvidáciu odpadnej vody septikom či domácou čističkou odpadných vôd.

Dostupnosť a vstupy na pozemok

Je celkom bežné, že si vyhliadnete nádherný pozemok, ale nevšimnete si, aký zlý je k nemu prístup. Alebo že k nemu vedie súkromná cesta. Obvykle je prístup z verejnej komunikácie, nikdy neviete, kedy Vám bude robiť majiteľ súkromnej cesty problémy. K domu by ste sa trebárs vôbec nemuseli dostať. Už predom premýšľajte, kde budete mať vjazd na pozemok a či je tam dostatočný priestor aj pre širšie osobné auto.

Pokiaľ ste zistili, že všetky tieto parametre sú v poriadku, a ešte máte z pozemku aj dobrý pocit, tak je ruka v rukáve.