Upravit stránku

Kuchyňa je dominantou domu. Z celého interiéru riešime najviac práve kuchyňu. Aby bola priestranná, praktická a v neposlednom rade aj krásna. Musí taktiež všeličo vydržať, byť z kvalitného materiálu, precízne zmontovaná.

Viete ale, čo Vás najviac ovplyvní pri varení? To, ako je kuchyňa naplánovaná. Ak zbytočne nebeháte z jedného konca na druhý. Verte, alebo nie, správne poskladaná kuchyňa Vám dokáže ušetriť veľa času. V RD Rýmařov spolupracujeme s výrobcom kuchýň Lamont, ktorý má toto všetko v malíčku. Aj tak ale pre Vás máme pár tipov, ako by Vaša vysnívaná kuchyňa mohla vyzerať.

Na veľkosti a tvare (ne)záleží

Je jedno, či bude mať kuchyňa tvar písmena L, U alebo bude rovná, s ostrovčekom alebo bez neho. Väčšinou ste obmedzení umiestnením okien, dverí alebo jedálňou. Možno ste pri plánovaní kuchyne započuli niečo o tzv. kuchynskom trojuholníku, ktorý značí priestor medzi chladničkou, drezom a sporákom. Ten ale odporuje reálnemu priebehu varenia od prípravy surovín až po servírovanie. Odporúčame preto riadiť sa iným pravidlom: skladovať, očistiť, nakrájať, uvariť, servírovať. S tým samozrejme súvisí nielen umiestnenie spotrebičov, ale aj riadu a ďalšieho kuchynského náčinia.
Vždy je lepšie, keď sa kuchyňa prispôsobí Vám a nie naopak. Ste vysokí alebo naopak malí? Nechajte si kuchynskú linku urobiť tak, aby ste sa u nej nemuseli hrbiť alebo stáť na špičkách. Nie je potrebné držať sa za každú cenu štandardných rozmerov.

Plánovanie kuchyne

Variaca zóna

Teraz už máte suroviny čisté, nakrájané, pripravené na varenie. Na čistiacu zónu by teda logicky mala nadväzovať zóna so sporákom a rúrou. Čo sa týka riadu, odporúčame mať tu všetko, čo sa Vám na varenie hodí, teda hrnce a pokrievky, varešky a plechy.

Miesto na servírovanie

Tento priestor je často veľmi podceňovaný, pritom je veľmi dôležitý. Ideálne je, keď v tejto zóne máte po ruke taniere, na ktoré rovno z hrncov, pekáčov alebo plechov môžete servírovať jedlo. To potom putuje rovno na stôl!

Inšpirujte sa kuchyňami Lamont v našich drevostavbách

1
2
3
4