Upravit stránku
Mala kuchyňa

Nebudeme sa na nič hrať a hneď na začiatku priznáme, že kuchyňa nie je nikdy dosť veľká. Čím viac priestoru v kuchyni máte, tým lepšie sa v nej varí. Väčšina z nás ale nemá k dispozícii priestor pre kráľovskú kuchyňu. Vtedy prichádzajú na scénu najrôznejšie vychytávky, tipy a triky, vďaka ktorým sa aj v malej kuchyni môžete stať Masterchefom! Tak sa na ne poďme pozrieť.

Každý centimeter sa ráta

Tak ho využite! Čo všetko od svojej kuchyne očakávate? To, že bude mať dostatok úložného priestoru, kam schováte nielen riady a hrnce, ale aj malé domáce spotrebiče, ako je mixér alebo toastovač. To, že zvládnete pohodlne pripraviť jedlo, bez toho aby ste museli neustále niečo premiestňovať, upratovať a umývať počas varenia. A to, že vám zostane ešte kúsok miesta na dôstojné servírovanie vášho kulinárskeho zázraku. V tom prípade budete musieť využiť naozaj každý centimeter. Skromnosť však nie je na mieste!

Ako získať maximum úložného priestoru

V malej kuchyni nie je priestor ani na jedno hluché miesto. To, že máte pre kuchyňu malú podlahovú plochu ešte neznamená, že nevyužijete celú výšku miestnosti. Horné skrinky preto natiahnite pokojne až po strop. Na najvrchnejšej poličky potom uložte riad a spotrebiče, ktoré tak často nevyužívate. Skrinky až po strop majú ďalšiu výhodu – nepadá na ne prach. 

Ďalší nevyužitý priestor so skvelým potenciálom sa nachádza pod spodnými skrinkami, za krycím soklom. Tam môže byť zásuvka, do ktorej schováte podnosy, plechy z rúry, formu na koláč alebo napríklad pomôcky pre upratovanie (hubky na riad, tablety do umývačky, sáčky do odpadkového koša a pod.).

Na maximum využite aj rohové skrinky. Nikto ich  zrejme nemá príliš v láske, hlavne keď chceme dosiahnuť naozaj až do rohu, musíme do skrinky strčiť ruku až po rameno a šmátrať, u čoho väčšinou utrúsime nejedno neslušné slovo. Našťastie sú k dispozícii rôzne fígle (výsuvné systémy, tzv. ľadvinky alebo koše), ktoré vám umožnia tento priestor elegantne využiť. 

TIP: Svoju kuchyňu môžete opticky zväčšiť pomocou farieb. Odporúčame svetlé tóny a presklené plochy, ktoré dodajú na vzdušnosti. Tiež pamätajte, že na kuchynskej linke by malo byť čo najmenej vecí (každá vec navyše vám nielen uberá pracovnú plochu, ale aj kuchyňu opticky zmenšuje).

Zaveste to

Priestor kuchyne využívajte aj vertikálne, teda do výšky. O skrinkách až po strop sme si už povedali, ale čo tie holé steny? Tie priamo vyzývajú k tomu, aby ste na ne zavesili háčiky na utierky, naberačky, obracačky a ďalšie náčinie. Na poličky dajte koreničky a ďalšie potrebné vybavenie kuchyne.

TIP: Naozaj potrebujete jedálenský stôl v kuchyni? Presuňte ho do obývacej časti a získate tak v kuchyni ďalší priestor, ktorý môžete šikovne využiť.
Kuchyňa

Na malej kuchyni nešetrite

To, že je kuchyňa menšia, nutne neznamená, že bude lacnejšia. Možno práve naopak. Do malých priestorov rozhodne odporúčame kuchynskú linku na mieru. Vynaliezavý stolár či kuchynské štúdio vám dokážu navrhnúť kuchyňu, ktorá skutočne využije priestor do posledného centimetra. Za tieto vychytávky si však väčšinou priplatíte. Ale ten pocit, kedy si potom v kuchyni pripadáte skutočne ako vo svojom kráľovstve, je na nezaplatenie.

V našich drevostavbách vás našťastie malá kuchyňa trápiť nebude. Inšpirujte sa kuchyňami našich klientov:

1
2