Upravit stránku
KUBIS 74

Hoci v posledných desiatich rokoch zažívajú drevostavby na Slovensku aj v Česku obrovský boom, stále sa môžete stretnúť s najrôznejšími predsudkami, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodovanie o budúcom bývaní. 

A čo si budeme hovoriť, za množstvom mýtov okolo drevostavieb stoja aj konkurenčné boje stavebných firiem. Ak teda stojíte pred svojím životným rozhodnutím, nenechajte sa tak ľahko oklamať a hľadajte vždy objektívne informácie.

Kľúčom je výber spoľahlivého dodávateľa

To, či drevostavba bude, alebo nebude mať problémy s vlhkosťou, ovplyvní jej majiteľ aj samotný dodávateľ. Chyby totiž môžu nastať už vo výrobnej hale. V RD Rýmařov používame k výrobe prefabrikovaných panelov smrekové drevo z jeseníckých lesov vysušené na optimálnu vlhkosť. Nemenej dôležitá je samozrejme taktiež precízna montáž na mieste stavby, ktorá zaistí, že do domu nebude za žiadnych okolností zatekať.

V RD Rýmařov vyrábame prevažne drevostavby s difúzne uzavretou konštrukciou. Súčasťou každej obvodovej steny je v takom prípade parozábrana, ktorá bráni priechodu vlhkosti z interiéru do konštrukcie a jej zrážaniu vo vnútri. Z vonkajšej strany je stena chránená izoláciu.

Schéma obvodovej steny s izolačnou predstenou

A čo keď v dome praskne voda alebo do neho zatečie?

Havárie vodovodu je problém aj v klasickom murovanom dome. V drevostavbe nenapácha o nič väčšie škody. Naopak. Moderné drevostavby majú tzv. inštalačné predsteny. Znamená to, že v miestach, kadiaľ vedie vodovodné potrubie, je pred hlavnou konštrukciou steny ešte predstena, za ktorou sú tieto prvky umiestnené. V prípade havárie tak nie je narušená hlavná konštrukcia.

Buďte k sebe aj k svojmu domu zodpovední

LARGO atyp

Ako sme sa už zmienili, vlhkosť v drevostavbe do veľkej miery ovplyvňujú aj jej obyvatelia. Vlhkosť v interiéri vzniká už len tým, že dýchame. A čo ešte keď varíme, sprchujeme sa alebo si napustíme horúcu vaňu. Zároveň by sme si ale mali strážiť, aby vzduch doma nebol príliš suchý, pretože to nesvedčí ani nám, ani drevenej konštrukcii. Čo s tým?

Základom je správne a dostatočné vetranie. Odporúčame udržiavať relatívnu vlhkosť vzduchu medzi 45-55 %. Možno si hovoríte, že predsa stačí občas otvoriť okno. Tak jednoduché to ale nie je. V zimných mesiacoch by ste mali intenzívne vetrať prievanom 3× – 4× denne, maximálne po dobu 5 minút. No povedzte sami, dodržiavate to?

Oveľa jednoduchšie je zveriť vetranie v dome spoľahlivej vetracej jednotke. Zabezpečí výmenu vzduchu, ale zároveň neznižuje teplotu v miestnostiach. Takže je nie len veľmi komfortná, ale taktiež úsporná. Viac si o správnom vetraní si prečítajte v tomto článku.