Upravit stránku

Základom spokojného bývania je zdravý vzduch v dome. Možno si hovoríte, že to vôbec nie je nutné riešiť, opak je však pravdou. Aby ste doma mali zdravú mikroklímu, musíte tomu dopomôcť. Už len tým, že zvolíte drevostavbu, ktorá dýcha, urobíte veľký krok vpred. Pokiaľ sa snúbi kvalitná konštrukcia domu, precízna montáž a zodpovedný prístup majiteľa, odmení vás drevostavba sviežim vzduchom celoročne.

Viete správne vetrať?

Pokiaľ otvoríte okná ráno len na pár minút, nejedná sa o dostatočné vetranie. Počas vykurovacej sezóny je dôležité vetrať ideálne každé 3-4 hodiny. Otvoríte okná dokorán po dobu 5 minút (najlepšie vyvetráte pomocou prievanu), aby sa vymenil vlhký, vydýchaný vzduch. Kto na to má ale stále myslieť? 
 

Drevostavby RD Rýmarov
Preto je vhodnejšie riadené vetranie. Postará sa o výmenu vzduchu, a pritom neochladzuje interiér (v lete ho zase nezohrieva). V rýmařovských drevostavbách na vetranie dohliada namiesto vás inteligentný systém Synco Living. Ten sa postará nie len o vetranie, ale taktiež o vykurovanie a dokáže usporiť značné množstvo energie. Systém umožňuje aj rozšírenie napríklad o monitoring otvorených okien alebo ovládanie roliet.

Ako je to s vetraním počas leta?

Väčšinou riešime, ako vetrať v zime, ale ako je to s vetraním počas leta? Keď vonkajšie teploty presahujú 30 stupňov a aj teploty v interiéri každým dňom rastú? Dôležitá je konštrukcia domu a exteriérové prvky, ako je napríklad presah strechy alebo vonkajšie žalúzie, ktoré dokážu slnečné lúče odkloniť. Následne prichádza na rad klimatizácia, ktorú vám za príplatok nainštalujeme do každého typového domu. Na to, aby ste sa doma cítili dobre, je však nutné vedieť s klimatizáciou zaobchádzať.

Základné pravidlá pre používanie klimatizácie:

  • Vyvarujte sa prudkým zmenám teplôt, pre organizmus predstavujú obrovskú záťaž. Maximálny teplotný rozdiel medzi teplotou v interiéri a exteriéri by mal byť 5-8 °C.
  • Prúd studeného vzduchu nesmerujte nikdy priamo na seba, ale do priestoru. Nie len že vďaka tomu neprechladnete, ale studený vzduch z klimatizácie sa lepšie rozptýli a rovnomerne ochladí celú miestnosť.
  • Klimatizácia vysušuje pokožku, preto sa snažte piť viac. Pomôcť vám môžu aj rôzne hydratačné spreje, ktorými si osviežite tvár. Do nosu odporúčame striekať prírodné spreje s obsahom minerálnej alebo morskej vody. Zvlhčujú sliznicu a vy tak predídete nádche a nepríjemnému škrabaniu v krku.

Nezabúdajte tiež na pravidelný servis a čistenie klimatizácie, aby sa v nej nemnožili baktérie. Modernú, úspornú klimatizáciu môžete využívať počas leta, ale aj v zime na vykurovanie.

Klimatizácia