Upravit stránku
Aj keď naše drevostavby navrhujeme tak, aby vyhovovali ako vám, tak zároveň spĺňali aj aktuálne trendy, v každom dome nájdete nejaký ten tmavý kút. Väčšinou je to chodba, schodisko alebo napríklad šatňa. Máme pre Vás však dobrú správu! Predstavujeme Vám svetlovod, ktorý k Vám domov privedie toľko denného svetla, o ktorom sa Vám doteraz ani nesnívalo.

Kde okná nemôžu, tam pomôže svetlovod

Predovšetkým bungalovy trpia na tmavé zákutia. Nie vždy je totiž možné umiestniť do steny dostatočne veľké okno. Často sú okná dokonca nežiaduce - napríklad, ak blízko Vášho domu stojí dom susedov alebo vysoký betónový plot. Dôvodov, prečo je miestnosť tmavá, môže byť hneď niekoľko. Tak prečo si nepriviesť svetlo z vrchu.

Myslíte snáď, že svetlovod je horúcou novinkou? Ale kdeže. Prvé svetlovody sa začali používať už na konci 19. storočia. Anglický názov pre svetlovod je sun tunnel, teda v doslovnom preklade slnečný tunel. Bol vynájdený v Austrálii. A nápad je to naozaj brilantný.

Ako funguje svetlovod v drevostavbe?

V podstate sa jedná o veľmi jednoduché zariadenie. Hore na streche svetlovod zachytáva denné svetlo, ktoré následne pomocou tubusu s vnútornou odrazovou vrstvou doputuje až k stropu miestnosti, kde sa rozptýli do priestoru cez tzv. stropný difuzér.

Svetlovody môžu byť v rôznej kvalite. Ich výkonnosť určuje predovšetkým materiál, z ktorého je vyrobený tubus (teda spojnica medzi strechou a stropom). Ak chcete viac svetla, odporúčame skôr pevný hliníkový tubus.

Od kvality svetlovodu sa samozrejme odvíja aj jeho cena. Cenové rozpätie je pomerne široké, radi Vám odporučíme výrobcu, ktorý je kvalitný a cenovo prijateľný. Premýšľajte o svetlovode ako o investícii, ktorá nielen zvýši komfort Vášho bývania, ale taktiež Vám do budúcnosti ušetrí náklady za umelé osvetlenie. Svetlovod totiž privedie do interiéru dostatok svetla, aj keď vonku je práve zamračené.

Svetlo zo svetlovodu síce nie je rovnaké ako to z okien, ale zároveň sa nejedná o umelé osvetlenie, pre oči je oveľa prirodzenejšie. Veríme ale, že si na svetlovod rýchlo zvyknete a časom by ste ho nevymenili ani za nič.

Ako sa inštaluje svetlovod v drevostavbe

Najlepšie je počítať so svetlovodom už v projekte, ale často sa svetlovody inštalujú až dodatočne. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že je jeho inštalácia jednoduchá, opak je pravdou. Inštaláciu svetlovodu v drevostavbe svojpomocne teda rozhodne neodporúčame. Nechajte to na našich odborníkoch, ktorí pri inštalácii nepoškodia izoláciu a konštrukciu drevostavby.