Upravit stránku
Úklid šatníku

Tohtoročná jar je iná. Okolnosti nás zavreli do našich domovov a my odrazu tak nejako nevieme, čo s časom. Čo tak vrhnúť sa na veci, na ktoré inokedy nie je čas (ani chuť)? A nemusíte kvôli nim minúť ani korunu! Odmenou vám bude skvelý pocit, že ste ušetrili a konečne urobili to, o čom ste dlhé mesiace len rozprávali.

Vyhádžte kostlivcov zo skríň

Je úplne prirodzené, že sa nám doma postupne hromadí veľa vecí. Najmä oblečenie. A práve teraz je ten najvyšší čas na vytriedenie šatníka. Že vám je ľúto vyhodiť pekné veci? Upratujte s myšlienkou, že nechcené pekné oblečenie pošlete ďalej. Tým, ktorí ho potrebujú. Bude sa vám upratovať oveľa lepšie, to vám garantujeme.

Vyraďte všetko oblečenie, ktoré bolo zasunuté hlboko v skrini a už niekoľko rokov ste ho nemali na sebe. Verte, že tento rok v ňom zase nevyrazíte ani na záhradu! Zbavte sa oblečenia, ktoré je vám malé a nesľubujte si, že do neho schudnete. Ak totiž naozaj schudnete, budete sa predsa chcieť ukázať v nových modeloch.

Akonáhle sa zbavíte nepotrebného oblečenia, je čas na lepšiu organizáciu šatníka (alebo skríň). Naskladajte oblečenie do skríň podľa svojich preferencií - čo najradšej nosíte a ako často to nosíte. Veci si roztrieďte podľa sezóny. Ak máte to šťastie a máte v dome samostatnú šatňu, snažte sa ju využiť na maximum. Najlepším riešením sú skrine a police na mieru, ktoré zaplnia každý centimeter voľného priestoru.

Zamerajte sa na svetlo

Tmavý interiér na vás môže po nejakom čase pôsobiť depresívne. Obzvlášť, ak ste niekoľko týždňov zatvorení doma. Najlepšie je samozrejme prirodzené svetlo - zbavte sa aspoň pre toto obdobie ťažkých tmavých závesov na oknách. Prejdite osvetlenie v dome, skontrolujte žiarovky a prípadne ich vymeňte za novšie a úspornejšie. Všetky lampy vyčistite od prachu.

Dajte stenám nový kabát

Pustite si domov jar v podobe sviežich farieb na stenách. Kedy ste naposledy maľovali? Odporúča sa maľovať minimálne raz za päť rokov, tak zaspomínajte... A ak nie ste práve fanúšikom farieb v interiéri, vsaďte na čistú bielu, ktorú doplníte o farebné doplnky.

A stenám sa budeme venovať aj naďalej. Narovnajte všetky obrázky, obrazy a fotografie, ktoré po čase visia na šikmo. Alebo ich rovno vymeňte za nové. Uvidíte, aká veľká zmena to bude!

Malba

Vezmite si do parády kuchyňu

Kuchyňa je miestom, kde trávime najviac času. Aj keď sa určite venujete jej pravidelnému upratovaniu, teraz máte čas na dôkladnejšie upratovanie. Prezrite potravinovú skriňu a skontrolujte, či v nej nemáte napríklad múku po záruke. Aj tu platí, že suroviny, ktoré používate najčastejšie, by mali byť najľahšie dostupné. A potom sa vrhnite na mrazničku. Pre zmrznuté mamuty v ňom rozhodne nie je miesto, takže aj tu buďte nekompromisní a zbavte sa mäsa, ktoré je dlho zamrazené alebo už na pohľad nevyzerá dobre (je spálené mrazom a pod.). Nezabudnite tiež na chladničku, v ktorej útrobách sa určite schováva nejaké to prekvapenie. Všetko vyberte, skontrolujte dátum expirácie a vnútro chladničky poctivo umyte.

Či už budete tráviť čas svojimi záľubami, alebo zvelebovaním domova, venujte sa zmysluplným činnostiam. Pretože tie nás napĺňajú a vďaka nim si dokážeme aj v tejto dobe udržať pozitívnu myseľ!