Upravit stránku
Zaviesť do svojej rutiny pravidelný pohyb nie je nič ľahké. Obzvlášť, keď sa za svoje telo hanbíte, alebo nechcete športovať pred ľuďmi, či už vonku, alebo vo verejnej posilňovni. Ak to ale s cieľom dostať sa do formy myslíte vážne, skúste si zariadiť posilňovňu priamo u seba doma. 

Výhody domácej posilňovne

  • Ušetríte na vstupnom. Ročná cena permanentky sa vyrovná kadejakému posilňovaciemu stroju.
  • Neobmedzuje vás otváracia doba, cvičiť môžete kedykoľvek.
  • Ušetríte čas dochádzaním do fitness centra, prípadne hľadaním parkovacieho miesta.
  • Nemusíte sa s nikým deliť o trenažér alebo Vašu váhu činiek. Nemusíte sa s nikým deliť ani o kúpeľňu.
  • Cvičíte v súkromí a v príjemnom domácom prostredí.
  • Neruší vás nepríjemná hudba či ostatní športovci.

Najlepšia je samostatná miestnosť, stačí ale aj kút

Domácej posilňovni nemusíte hneď vyčleňovať celé poschodie, miestnosť o rozlohe 10 m2 je plne dostačujúca. Uistite sa však, že je dobre vetraná. Ak samostatnú miestnosť nemáte, vyberte si pre cvičenie izbu, kde trávite najmenej času. 

Podlaha by mala byť v miestnosti čo najviac odolná a dobre udržiavateľná. Ak nechcete, aby došlo k jej poškodeniu, položte na ňu penové podložky, ktoré nielen chránia podlahu, ale aj Váš pohybový aparát. V domácej posilňovni by taktiež nemalo chýbať veľké zrkadlo, v ktorom budete kontrolovať správne prevedenie cvikov a uvidíte v ňom aj svoj vývoj.

Čo by nemalo v domácej posilňovni chýbať

Zásadné je, rozmyslieť si, na aké účely bude posilňovňa slúžiť a podľa toho vybrať aj cvičebnépomôcky. Či to je o silovom cvičení a objeme svalovej hmoty, alebo sa chcete zamerať skôr na tvarovanie postavy, spaľovanie tukov a kondičné cvičenie. Nech už jeúčel Vášho cvičenia akýkoľvek, určite si zaobstarajte jednoručné činky. Ďalej je vhodný rotoped alebo bežecký trenažér a posilňovacia veža. 

Využite aj náradie, kde je nutné pracovať s vlastnou váhou. Hrazda na zhyby, pásy na TRX alebo medicinbal sú veľmi všestranné cvičebné pomôcky, ktoré zároveň nie sú závratnou investíciou. Tieto nástroje si môžete zobrať aj von, kde si v súkromí svojej záhrady doprajete pohyb na čerstvom vzduchu.

Doprajte si zaslúžený odpočinok

Rovnako ako pravidelný pohyb, je dôležitá aj regenerácia po ňom. Po splnení svojich cvičebných povinností sa natiahnite a upokojte. Než miestnosť opustíte, poriadne vyvetrajte, aby sa v nej udržalo zdravé prostredie bez nadbytočnej vlhkosti a plesne. 
Ako sú na tom drevostavby s vlhkosťou, sa môžete informovať v tomto článku.
Záverom by sme chceli dodať, že domáca posilňovňa má nepochybne svoje výhody, ale na začiatku to pre Vás bude vyššia investícia. Tá sa Vám však čoskoro vráti. Či už to bude vo forme úspory času, alebo peňazí, ktoré by ste vo verejných posilňovniach zaplatili. Navyše vedomie, že máte cvičebné pomôcky len pre seba a hneď vo vedľajšej miestnosti, Vás donúti zo svojich cvičebných cieľov nepoľaviť.