Upravit stránku

Okolo drevostavieb kolujú mýty, ktoré majú svoje korene v povojnovom Československu. Vtedy zemou otriasala ekonomická kríza, a tak sa jednoducho stavalo z toho, čo bolo po ruke. Predpokladalo sa, že stavby nebudú mať dlhú životnosť a ak sa ekonomická situácia zlepší, budú nahradené. To sa ale nestalo a nevyhovujúce bývanie sa stalo odstrašujúcim príkladom drevostavieb.

Od tej doby uplynulo už veľa rokov. Technologicky a stavebne sme sa posunuli, napriek tomu sa s nedôverou v drevostavby stále stretávame. Pozrieme sa, aké sú najčastejšie dôvody, ktoré vám bránia v zadovážení si dreveného domu a pokúsime sa ich vyvrátiť.

Drevostavby RD Rýmařov

Stavba pre jednu generáciu

Najčastejší mýtus, ktorý je s drevostavbami spájaný je v ich trvanlivosti. Áno, chceme postaviť dom, ktorý budeme môcť užívať do konca života a ideálne ho ešte odovzdať deťom, prípadne vnúčatám. Ale prečo by sa to malo s drevostavbou nutne vylučovať?

Keď sa ohliadneme do histórie, zistíme, že množstvo historických drevených stavieb a skanzenov stojí dodnes a stále plní svoju funkciu, čo potvrdzuje ich dlhovekosť. V zásade je životnosť drevostavby (v podstate rovnako ako aj pri murovaných stavbách) závislá na kvalite stavebného materiálu a správnej konštrukcii.

Drevostavba vyžaduje starostlivosť rovnako ako každá iná stavba. Pokiaľ sa navyše rozhodnete po rokoch rekonštruovať, v prípade drevostavieb sú tieto úpravy určite jednoduchšie. Systém, v ktorom sú drevostavby konštruované, umožňuje jednoduchú rekonštrukciu rozvodov,  zmeny dispozícii a obnovu interiéru aj exteriéru.

Drevostavba - interiér

Horia ako papier

Ďalším zažitým mýtom, ktorý je s drevostavbami spätý, je väčšie riziko vzniku požiaru. Realita je taká, že pri drevostavbách je na odolnosť proti požiaru kladený zvláštny dôraz a každá stavba, drevená aj murovaná, musí spĺňať zákonnú bezpečnostnú normu ČNS.

Drevo, ktoré sa pri stavbe používa, je dostatočne impregnované a môže dosiahnuť triedy horľavosti A2 – čo z neho robí prakticky nehorľavý materiál. Riziko vzniku požiaru je teda pri drevostavbách rovnaké ako pri domoch z tehál.

Vlhkosť, plesne a huby

Pokiaľ je dom zle navrhnutý, skonštruovaný z nekvalitných materiálov a nevhodne používaný, je riziko plesní vysoké a je jedno, či je stavba drevená alebo murovaná. 

Drevokazné huby a červotoči sú rizikom pre drevostavbu iba pri nedostatku skúseností počas jej výstavby alebo zanedbaní údržby. Zverte teda stavbu svojho domu odborníkovi, ktorý dodrží princípy tzv. konštrukčnej ochrany dreva. Vyhnete sa tak problémom, ktoré sú s vlhkosťou späté.

Počujem aj vlastné myšlienky

Akustika v drevostavbe je ďalší mýtus, ktorý pretrváva z dôb socializmu. Vtedajší výrobcovia drevostavieb boli obmedzení nie len kvalitou materiálu, ale taktiež neznalosťou stavebných postupov. Dnes sa pri každej drevostavbe meria vzduchová nepriezvučnosť. Ide o schopnosť steny alebo podlahy zachytiť alebo preniesť zvuk, ktorý sa šíri vzduchom (hovorené slovo, zvuk z rušnej ulice). 

Táto vlastnosť je úzko spojená s tepelnou izoláciou domu, ktorá bráni energetickým stratám. A tým sa dostávame opäť na začiatok – pokiaľ je drevostavba postavená z kvalitných materiálov a dobre, je energeticky úsporná a zvukotesná.

Drevostavba je výrazne lacnejšia

Toto tvrdenie nie je úplne jednoznačné. Cena drevostavby závisí na veľkom množstve faktorov a nie je možné povedať, že náklady na výstavbu drevostavby sú nižšie. Cena za stavbu sa bude odvíjať od postoja a skúseností stavebníka a vašich predstáv o bývaní. Ďalej je treba zahrnúť do celkovej čiastky ďalšie výdaje ako sú:

  • Cena za projekt.
  • Zriadenie staveniska, vybudovanie inžinierskych sietí, stavebný dozor, príjazdové cesty, terasy atď.
  • Dĺžka výstavby – tu jasne víťazí drevostavba, kedy výstavba trvá len mesiac, oproti tomu stavba murovaných domov sa môže pretiahnuť až na niekoľko rokov.
  • Životnosť drevostavieb – tá, ako sme už spomínali, závisí na väčšom množstve kritérií, väčšinou sa uvádza minimálna životnosť 80-100 rokov.
Drevostavba RD Rýmařov

Pokiaľ sme vás presvedčili o výhodách drevostavieb, nahliadnite do nášho katalógu, kde si môžete vybrať z viac než 40 tipov rodinných domov

Naša spoločnosť je na trhu viac než 50 rokov. S tým je spojená tradícia, skúsenosti a dôvera, ktorú do nás naši zákazníci vkladajú nie len na Slovensku, ale aj v rámci celé Európy. S nami získate kvalitné, certifikované a cenovo výhodné bývanie, ktoré vám bude slúžiť dlhé roky.