Upravit stránku

Máte radi výhľad? Postaviť sa k oknu a dlho sa rozhliadať po krajine je to, čo Vášmu bývaniu nesmie chýbať? Potom Vám bude vyhovovať bývanie na kopci. Mnohí stavitelia by ale v tejto chvíli namietali, že stavať na svahu je náročné po všetkých stránkach (teda aj po tej finančnej), zložité a zároveň veľmi obmedzujúce pri výbere domu. Nenechajte sa od svojho sna odradiť a stojte si za svojím.

Svah nie je pre drevostavbu prekážkou. Nemá na ňu takmer žiadny vplyv. So svahovitosťou terénu sa musí vysporiadať skôr spodná stavba, teda základy domu. Tie sa dajú riešiť hneď niekoľkými spôsobmi - väčšinou klasickou základovou doskou, ale aj pätkami, roštom alebo zemnými vrutmi. Rýmařovské drevostavby stoja spravidla na betónovej základovej doske.

Drevostavba LARGO 147

Bungalov na svahu LARGO 147

Pivnica áno, či nie?

Je pravda, že dnes sa už budovanie pivnice veľmi nepraktizuje. Jej obľúbenosť klesá najmä kvôli vyššej investícii. Platí, že pivnicou sa stavba predraží zhruba o 10 %. Keď si ale uvedomíte, koľko priestoru navyše získate, určite to stojí za zváženie. V pivnici môžete nielen skladovať kompóty, marmelády a zeleninu. Nemusí fungovať len ako garáž na bicykle. To je len zažitá predstava. Pivnica je skvelou príležitosťou pre vybudovanie domácej posilňovne, sauny alebo napríklad práčovne so sušiarňou. Kutilovia pivnicu taktiež určite ocenia. Fantázii sa medze nekladú.

Aj konferenčné stredisko Stollhof stojí na svahu. Nie náhodou získalo niekoľko ocenení

Svah - ideálny priestor pre pivnicu

Budovanie pivnice sa vždy spája s rozsiahlejšími výkopovými prácami, ktoré sú finančne aj časovo náročné. Navyše musíte riešiť, kam s vyhrabanou zeminou. Pokiaľ však Váš dom bude stáť na svahu, tieto starosti Vám aspoň čiastočne odpadnú. Samozrejme vždy záleží, o ako prudký svah sa jedná a aký pôdorys bude mať Váš budúci dom.

Skôr, než vôbec začnete nejakú pivnicu plánovať, overte si, či na pozemku nemáte spodnú vodu. Práve spodná voda môže výrazne predražiť celú pivnicu alebo jej stavbu dokonca úplne znemožniť.