Upravit stránku

Dvoj aj viacgeneračné domy poznáme hlavne z dôb komunizmu, kedy zažili veľký boom. Vtedy boli v móde veľké stavby, v ktorých pohromade žilo niekoľko rodín. Dnes sa od tohto smeru odkláňame. Preferujeme viac súkromia, mladé rodiny nechcú byť pod neustálym dohľadom rodičov. Berú ohľady tiež na energetickú náročnosť domu. Staré viacgeneračné domy sú veľmi nákladné a náročné na údržbu. 

To ale neznamená, že dvojgeneračným domom odzvonilo. Aj v našom katalógu nájdete drevostavby vhodné pre dve rodiny. A pritom sú moderné, komfortné a úsporné.  

(Ne)výhody dvojgeneračného bývania

O úspešnom dvojgeneračnom bývaní rozhodujú predovšetkým rodinné vzťahy. Je veľmi dôležité, aby si medzi sebou rodiny nastavili pevné hranice, ktoré nebudú prekračovať. Pokiaľ si rodiny rozumejú, utužujú svoje vzťahy a sú si omnoho bližší. Dvojgeneračné bývanie má aj praktické stránky - môžete variť spoločné večere, je jednoduchšie nájsť varovanie pre deti...  Výhodou je finančná stránka bývania. Rodiny sa skladajú a delia sa o náklady za energie. 

Také bývanie ale môže mať aj svoje nevýhody ako napríklad nedostatok súkromia. Druhá rodina vie o všetkých návštevách, ktoré si domov privediete, vie, kedy ste a nie ste doma apod. Veľkú neplechu dokáže spôsobiť aj zasahovanie prarodičov do výchovy svojho vnúčaťa. Musíte sa deliť o spoločné priestory nie len doma, ale aj na záhrade, a nie vždy sa zhodnete na tom, ako budú vyzerať.

Najlepším riešením je zaistiť, aby mala každá rodina svoje vlastné priestory, ideálne aj vlastný vchod. Potom má každý svoje súkromie, nie je neustále pod dohľadom, návštevy jedného nerušia toho druhého (často o nich ani nevie). Vlastne máte spoločnú len záhradu. Rodičia sa potom stávajú v podstate susedmi. Pokiaľ však bývanie takto usporiadať nejde a máte spoločný nie len vchod, ale aj niektoré ďalšie miestnosti, nezostáva nič iné, než sa navzájom tolerovať.

V katalógu typových domov máme zástupcov rady SOLO, ktorá spĺňa predpoklady dvojgeneračnej drevostavby. Stačilo by len niekoľko úprav. Naši projektanti Vám radi navrhnú úsporný dvojgeneračný dom.

SOLO 117

SOLO 117
Ako stvorený pre dvojgeneračné bývanie alebo poriadne veľkú rodinu. Jeho podlahová plocha činí 181 m2, a to už je nejaký priestor, nemyslíte? Stačia drobné úpravy a bude z neho moderný dvojgeneračný dom, kde bude mať každá rodina svoje súkromie. 

SOLO 105

SOLO 105
Pokiaľ drevostavbu SOLO 105 rozšírime a čiastočne upravíme dispozície, v podkroví vznikne celkom priestranná bytová jednotka. V prízemí sú potom dve priestranné izby, ktoré budú rodičom úplne vyhovovať.