Upravit stránku
Jedným z dôležitých aspektov, ktoré budete riešiť pri tvorbe projektovej dokumentácie drevostavby, je otázka elektroinštalácie. Tá musí spĺňať všetky dôležité normy a musí byť predovšetkým bezpečná, zároveň však nenápadná, aby nenarúšala vzhľad bývania. Vedenie elektroinštalácie má svoje zákonitosti, ktoré rozhodne nesmieme podceňovať.
Elektroinštalácia v drevostavbe

Súčasti vonkajšej elektroinštalácie

Elektrické obvody sa napájajú z domového rozvádzača s prepäťovou ochranou, ktorý je umiestnený najčastejšie v technickej miestnosti. Od rozvádzača vedie prípojka nízkeho napätia pre celú drevostavbu. Súčasťou rozvádzača je taktiež trojfázový istič, ktorého veľkosť závisí na súčte spotreby elektriny v domácnosti. Preto pokiaľ budete vykurovať elektrinou, budete mať väčší istič než domácnosti, ktoré kúria plynom.

Čo je nutné riešiť vo vnútri drevostavby?

Káble v drevostavbe môžeme viesť dvomi základnými spôsobmi, a to podlahou, alebo stenou (zdierky, vyvŕtané do dreva). V prípade vedenia stenou sa musíme ešte pred výrobou drevených panelov dohodnúť, kade elektroinštalácia povedie, pretože sa do panelov vŕtajú otvory pre rozmiestnenie zásuviek, vypínačov, svetiel a podobne. Samy si tak určíte presné rozvrhnutie, ktoré zanesieme do projektovej dokumentácie a následne zrealizujeme. 

Elektroinštalácia v drevostavbe
Elektroinštalácia v drevostavbe

Ako je to so svetlom, zásuvkami a vypínačmi v drevostavbe?

Svetlá vonku aj vo vnútri drevostavby klasicky ovládate spínačom, na výslnie sa dostávajú aj pohybové senzory. Spínače sa umiestňujú najčastejšie vo výške 120 až 130 cm, zásuvky 30 cm od podlahy. V kúpeľni platí pre rozmiestnenie zásuviek a vypínačov iné pravidlá. Najmenšia možná vzdialenosť vypínača alebo zásuvky od sprchového kútu a vane je 60 cm, taktiež dodržujte odstup zásuviek od umývadla. V kuchyni by zásuvky ani vypínače nemali byť v bezprostrednej blízkosti varnej dosky či drezu. Čo sa týka osvetlenia, pre drevostavby vyberáme osvetlenie s označením „F“. Iné osvetlenie je taktiež možné použiť, ale je nutné ho podložiť nehorľavou podložkou.

Ako zabezpečiť bývanie pred bleskami?

Inštalácia hromozvodu v drevostavbách, rovnako ako vo všetkých ostatných budovách, podlieha príslušným normám. V našich drevostavbách používame bežný hrebeňový systém hromozvodu vedený po hrebeni strechy. V rohoch potom hromozvod zvedieme a napojíme ho na uzemnenie v základoch. Stavba je uzemnená kovovým zemničom na dne základov, vyvedeným nad zem drôtom. 

Ďalšie dôležité poznatky o elektroinštaláciách v drevostavbách

  • V našom katalógu nájdete inteligentné drevostavby. Inteligentnú drevostavbu môžete ovládať mobilom na diaľku. Takto možno ovládať svetlá, niektoré elektrické spotrebiče a vykurovanie.
  • Pri projektovaní drevostavby je nutné zamyslieť sa aj nad tím, kade povedie kábel na internet, v ktorých miestnostiach chcete mať umiestnenú televíziu alebo či  teraz, alebo v budúcnosti budete uvažovať o klimatizácii. Všetky otázky si poznamenajte a spýtajte sa na ne pri príprave projektovej dokumentácie.
  • Premyslite si predom aj umiestnenie svetiel, zásuviek a vypínačov. My vám následne poradíme s ich ideálnym umiestnením v súlade s bezpečnostnými normami.