Upravit stránku
Fenomén hygge sa premieta nie len do Vášho životného štýlu, ale taktiež do miesta, v ktorom bývate

Dánsko je často označované ako najšťastnejšia zem na svete. Aj napriek silným a dlhým zimám sú Dáni spokojní a v pohode. Vysvetlením, prečo tomu tak je, môže byť aj ich životný štýl nazývaný hygge.

Výraz hygge (vyslovuje sa „hoo-gah“) nemá v slovenčine vhodný ekvivalent. Označuje pocit šťastia, spokojnosti a nachádzaní radosti v každodennosti. Hygge je, keď ste v kruhu svojich priateľov a rodiny, máte okolo seba mäkké vankúšiky, vychutnávate si dobré jedlo, pijete dobré pitie, smejete sa a do toho praská oheň v krbe a za oknami je fujavica. Rovnako tak je hygge, keď ste zababušení pod teplou dekou s knižkou a horkou čokoládou v ruke. Hygge jednoducho oslavuje útulnosť, vrelosť a rodinu. 

Fenomén hygge sa premieta nie len do Vášho životného štýlu, ale taktiež do miesta, v ktorom bývate. Pretože práve domov navodzuje tú správnu atmosféru pohodlia. Ako ale docieliť toho magického hygge  vo Vašej drevostavbe? Spokojnosti a šťastia môžete dosiahnuť aj malými každodennými zmenami životného priestoru. Poďte sa pozrieť, ako na to.

V jednoduchosti je krása

Dánsky a obecne severský štýl bývania si príliš nepotrpí na okázalú ozdobnosť alebo zložité farebné kombinácie. Interiér je naopak jednoduchý, kľudný a bez neporiadku. Zbavte poličky zbytočných dekorácii, na ktoré si spomeniete len vtedy, keď utierate prach. Miesto toho ich zaplňte knihami a fotografiami priateľov a rodiny alebo vecami, ktoré pre vás majú naoza jhodnotu a chcete ich mať na očiach.

Navoďte atmosféru pomocou sviečok a doplnkov

Osvetlenie má na náladu veľký vplyv a teplú žiaru sviečok alebo praskajúci krb nikdy nenahradí umelé svetlo a radiátor. Pokiaľ doma klasický krb mať nemôžete, skúste sa poohliadnuť po krbe na bio lieh. Jeho efekt je najmä behom zimných chladných večerov obrovský. Sviečky zasa navodzujú vrúcnu atmosféru a zároveň zhmotňujú jemnú formu svetla, ktorá priamo zvádza k relaxácii a rozprávaniu sa a stretávaniu s priateľmi. 

Sviečky zasa navodzujú vrúcnu atmosféru
„Hyggekrog“ je malé zákutie alebo miesto, ktoré patrílen Vám.

Vytvorte si útulný kútik „hyggekrog“  

Ďalším prvkom v hygge interiéri je „hyggekrog“.  Ide o malé zákutie alebo miesto, ktoré patrílen Vám. Tu môžete počúvať hudbu, písať si denník, čítať knižku, skrátka robiť čokoľvek, čo Vám robí radosť. Svoj relaxační kútik môžete mať kdekoľvek. V obývacej izbe, v medziposchodí. Môže sa taktiež jednať o malý výklenok alebo široký parapet. Vybavte si ho pohodlnými vankúšmi, dekou, sviečkami a všetkým, čo vo Vás vyvoláva pocit šťastia vo chvíľach, kedy ste sami sebou.

Plast nahraďte prírodnými materiálmi

Dreveným nábytkom, ratanovými košmi, rohožami a prírodnými textíliami nahraďte napodobeniny, ako sú plast a syntetické materiály všade tam, kde to je aspoň trochu možné. Nebojte sa, nezbavujete sa pohodlia, práve naopak. Prírodné materiály sú príjemné na pohlaďaj na dotyk a vydržia v peknom stave veľa rokov. 

Dáni neznášajú plytvanie a naopak milujú veci s osobným príbehom. Pokiaľ Vám na povale leží kreslo po dedkovi, starý riad alebo iné starožitnosti, vyberte ich von. Skúste tieto rodinné relikvie aj prispôsobiť svojmu štýlu a znovu ich použiť. Na hygge je dokonalé, že nič nemusí byť dokonalé.
 

Na hygge je dokonalé, že nič nemusí byť dokonalé.
Neobmedzujte sa len na vnútro svojho domu.

Vyjdite von

Neobmedzujte sa len na vnútro svojho domu. Balkón, terasa alebo pergola sú tie najpríhodnejšie miesta pre zažitie pravého dánskeho hygge. Zaveste svetelné reťaze, rozmiestnite lampášiky, deky a vankúše a párty môže začať. A je jedno, či na ňu pozvete celé susedstvo, najlepšiu kamarátku, alebo budete tráviť čas len Vy sama s knižkou.

Hygge a drevostavby

Hygge, či už ide o štýl života, alebo štýl bývania, sa hodí všade. Ale k drevostavbám sa hodí prakticky dokonale. Drevostavby RD Rýmařov majú vynikajúcu energetickú úspornosť a teplom rozhodne neplytvajú. Do svojej drevostavby môžete naplánovať vysnívaný krb na drevo, veľkú terasu aj kútik hyggekrog a žiť hygge a hlavne šťastne.