Upravit stránku

Vyberáte svoje vysnívané bývanie alebo si snáď už užívate všetky výhody rodinného domčeka? Tak, či onak, určite riešite aj záhradu. Ako bude vyzerať, k čomu Vám bude slúžiť, čo by na nej nemalo chýbať... A v neposlednom rade je potrebné vyriešiť, kde bude stáť Váš štvorkolesový miláčik. Obzvlášť, ak máte takých miláčikov dvoch.

Aké ustajnenie pre nich zvolíte? Najjednoduchším riešením (avšak pre auto aj Vás nie práve prívetivým) je státie len na spevnenej ploche. Alebo pristúpte k praktickejšiemu garážovému státiu či garáži. Na posledné dva spôsoby, ako ubytovať svojho tátoša, sa pozrieme trochu bližšie.

Ako sa na to pozerá stavebný úrad?

V prípade, že si ešte len vyberáte nový dom a už teraz viete, že chcete pri drevostavbe klasickú garáž, nezabúdajte, že sa bude počítať do celkovej zastavanej plochy domu. Určite odporúčame, aby garáž bola už súčasťou projektu domu. Stavebné oznámenie si tak vybavíte naraz. Pokiaľ o stavbu garáže budete žiadať dodatočne, bude od vás stavebný úrad žiadať ďalšie oznámenie.

Kým garážové státie, prístrešok na auto, pergola (ak nepresiahne plochu 25 m2), vyžaduje len územný súhlas.

Aký je rozdiel medzi garážou a garážovým státím?

Garáž môže stáť úplne samostatne na pozemku alebo priliehať k domu - byť v podstate jeho súčasťou. V takom prípade je veľkou výhodou, že máte prístup z domu priamo do garáže, čo oceníte najmä pri zlom počasí, pri vykladaní veľkého nákupu alebo napríklad odchode na dovolenku. Klasická garáž je úplne uzavretá, môže byť aj vykurovaná, najmä ak ju chcete využívať aj ako dielňu.

Garážovým státím sa potom rozumie akýsi prístrešok, ktorý má väčšinou strechu, ale po bokoch už krytý nie je. Ak teda fúka a do toho prší, pravdepodobne bude pod prístreškom mokro. Rovnako tak sa v zime nevyhnete nepríjemnému škriabaniu omrznutých skiel. Na druhú stranu je prístrešok vetraný, čo autu prospieva.

Garáž

1
2
3
4
5
6
7
8
✔️ Máte istotu, že do nej vkročíte suchou nohou, aj keď je vonku poriadny lejak. 
✔️ V zime nemusíte škriabať namrznuté sklá. 
✔️ Garáž môžete využiť aj ako dielňu, sklad či technickú miestnosť. 
✔️ Vaše auto je vo väčšom bezpečí pred počasím aj zlodejmi. 
❌ Vyššia investícia. Vyžaduje ohlásenie (stavebné povolenie). 
❌ V prípade, že prilieha k domu, môže ostatných členov domácnosti rušiť hluk. 
❌ Uzavretá, nevetraná garáž neprospieva karosérii auta.

Garážové státie

1
2
3
✔️ Nižšia obstarávacia cena. 
✔️ Vetrá v každom ročnom období, čo je dobré pre karosériu automobilu. 
✔️ Je subtílnejšie, nie je tak mohutné ako garáž, čo môže hrať rolu hlavne na menšom pozemku. 
✔️ Nespadá do zastavanej plochy pozemku (postačí Vám územný súhlas). 
❌ Neochráni auto pred prudkým dažďom a vetrom. 
❌ V zime je auto vymrznuté, musíte škriabať sklá. 
❌ Nemožno ho využiť ako dielňu ani ako priestor pre skladovanie náradia a pod.
Ani klasická garáž, ani obyčajný prístrešok. Ustajnenie svojho štvorkolesového miláčika môžete vyriešiť aj takto. Táto "garáž" má strechu, bránu, nezvaným návštevám je úplne uzavretá. Môžete v nej schovať náradie alebo napríklad záhradný nábytok. Napriek tomu je však vetraná, nakoľko má steny z dosák, vďaka tomu je tiež o niečo lacnejšia. Takto vyriešený úkryt pre auto čerpá výhody z garáže aj z garážového státia.

Ku každej drevostavbe RD Rýmařov ponúkame aj riešenie pre Vaše auto. Pri 2 domoch je v základnej cene garáž, pri 13 domoch je v základnej cene garážové státie.