Upravit stránku

Najväčšie mrazíky tohtoročnej zimy sú síce za nami, ale nie je od veci pripomenúť si, ako sa v tomto ročnom období chová konštrukcia drevostavby.

Len si to predstavte, čo všetko musí obvodová stena domu zniesť. Prudký mrazivý vietor, sneh, ľadový dážď, vlhko alebo naopak štipľavý suchý vzduch, ktorý sa strieda s ostrými slnečnými lúčmi ktoré sa opierajú do fasády. Je prirodzené, že konštrukcia domu musí byť pred týmito rozmarmi počasia chránená. Fasáda je v tejto chvíli ako prvá na rane.

Vedeli ste, že rozdiel teplôt na fasáde môže počas dňa dosiahnuť kľudne aj 50 °C? A to predovšetkým na jar a na jeseň, kedy v noci a ráno ešte mrzne, ale cez deň svieti silné slnko. Fasáda so zateplením v takýchto prípadoch funguje ako štít, ktorý odráža nástrahy počasia, a chráni tak konštrukciu drevostavby.

Vplyv fasády na bývanie

Hoci si to niekedy ani neuvedomujeme, fasáda má veľký vplyv aj na mikroklímu v dome. Do vnútra nesmie prepustiť chlad a von zase teplo, za ktoré platíme. Pomáha udržiavať ideálnu izbovú teplotu. Nesmie ňou preniknúť vlhkosť a voda, pretože by poškodila vnútornú drevenú konštrukciu. A ako spoznáte, že fasáda neplní svoju funkciu? Medzi prvé ukazovatele patrí tepelná nepohoda (dom nedokáže udržať teplo) a vysoké účty za vykurovanie.

Bývanie v drevostavbe bez fasády rozhodne neodporúčame. Nielenže by Vás prevádzka domu vyšla viac peňazí, ale predovšetkým by čoskoro došlo k narušeniu konštrukcie domu.

Ako fasádu riešime v RD Rýmařov?

V RDR sa Vám nestane, že by ste sa nasťahovali do drevostavby bez fasády. Naše prefabrikované panely k Vám privezieme už sa zateplením.

Obvodovú stenu tvorí drevený rám vyplnený minerálnou vatou o hrúbke 120 mm (4). Ten je zaklopený sadrovláknitými doskami FERMACELL (1,5). Parozábrana (3) zabraňuje priechodu vlhkosti stenou. Termofasádou (6) máme na mysli zateplenie polystyrénom a finálnou vonkajšiu omietku. Natiahnutie fasády predstavuje jeden z posledných krokov k dotiahnutiu domu, ktorý vykonávame až na mieste stavby.

Fasáda ako najdôležitejšia súčasť domu?

V prípade drevostavieb je fasáda jednou z hlavných súčastí domu. Chráni jeho konštrukciu, a tým výrazne predlžuje životnosť. Preto tak záleží na jej kvalitnom vyhotovení. Musí totiž plniť svoju funkciu, vydržať Vám niekoľko rokov a po celú tú dobu aj dobre vyzerať. Akú vybrať farbu, to už je potom úplne na Vás.
1
2