Upravit stránku

Drevostavba má veľkú výhodu v tom, že nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Stačí sa jej venovať ako každému inému domu. S jeseňou prichádza pár dôležitých úkonov, ktoré by ste ale nemali zanedbať.

Jedným z nich je napríklad čistenie odkvapov. Padajúce lístie ľahko odkvapy upchá a zníži sa ich prietok (čo sa v daždivom jesennom počasí vôbec nehodí). Pretekajúca voda naviac znižuje životnosť odkvapov.

Skontrolujte vodu

Máte vonkajší kohútik na zalievanie záhrady? Nezabudnite na jeho zazimovanie. Máte dve možnosti. Buď poriadne obalíte kohútik napríklad minerálnou vlnou, aby nezamrzol, alebo z trúbky úplne vypustíte vodu (to je istejší spôsob). Podobne postupujte aj v prípade studne. Zamrznuté vodovodné trubky dokážu napáchať poriadnu neplechu, ktorá stojí nemalé peniaze aj starosti.

Obzrite exteriér domu

Ako vyzerá fasáda? Pokiaľ vidíte, že už je znečistená, odporúčame ju umyť. Znečistenie je veľmi závislé na mieste, kde dom stojí a na jeho orientácii ku svetovým stranám. Náchylnejšia je spravidla severná strana, ktorá trpí na zarastanie mechom. Na stene otočenej k rušnejšej ulici sa zase bude usadzovať viac prachu.

Na trhu kúpite rad čistiacich prostriedkov určených priamo na fasády a spoľahlivo likvidujúce aj machy a riasy. Najskôr naneste čistič, a potom použite vysokotlakový prístroj. Musíte ale zvoliť správny tvar trysky a uhol, pod ktorým fasádu čistíte. Pokiaľ by bol tlak príliš silný, mohlo by dôjsť k poškodeniu fasády!

Správne vetranie je alfa a omega zdravého bývania

Ani ta najdôkladnejšia údržba domu vám nepomôže, pokiaľ nebudete správne vetrať. Je dôležité vetrať pravidelne a dostatočne, inak hrozí zvýšená vlhkosť v dome a s ňou spojený výskyt plesní. Relatívna vlhkosť vzduchu v obytnej miestnosti by sa mala pohybovať okolo 40-60 %. Najviac vlhkosti vzniká pri varení, kúpaní, sprchovaní a sušení prádla. Štvorčlenná rodina vydýcha behom jedného dňa až 125 l vody.

Je nepravdepodobné, že by ste stihli poriadne vyvetrať len oknami. Odporúčame vám preto riadené vetranie. Či už od Siemens, ktoré je súčasťou našich drevostavieb SMART, alebo rekuperáciu. Potom si môžete byť istí, že doma budete mať zdravú mikroklímu.

Na jeseň a v zime máme tendenciu vetranie obmedziť, pretože už kúrime. To je ale chyba. Na jeseň aj v zime musíte vetrať rovnako ako v iné ročné obdobia.