Upravit stránku

Milujete farby a chcete si ich dopriať aj vo svojej novej drevostavbe? Myslite na to, že pri výbere farieb je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Voľba farieb totiž ovplyvní okrem celkového vzhľadu bývania tiež Vašu náladu.

Niekto dáva prednosť tapetám, pretože sú praktické najmä vďaka svojej umývateľnosti. Iní si obľúbili rovné steny s bielou či farebnou maľovkou, príjemným prvkom sú aj kamenné obklady. Fantázii sa medze nekladú a je len na Vás, či dáte prednosť obyčajnej bielej maľovke, alebo sa s dizajnom stien viac pohráte.

Každá miestnosť si žiada inú farbu

Poslednú vrstvu interiérových stien tvoria cementovláknité dosky, ktoré si žiadajú finálnu povrchovú úpravu. Tieto dosky ponúkajú rad možností povrchových úprav. Sami si teda musíte položiť otázku, v akom štýle chcete svoje bývanie doladiť. Aké farby sa na stenách Vášho vysnívaného domu budú najviac vynímať? V ktorých miestnostiach sa spoľahnúť na obklady? Pozrieme sa na to, aké farby či obklady sa hodia do ktorých miestností.

Podľa teploty delíme farby na teplé a studené. Pri výbere farieb musíme myslieť na to, že každá farba má svoje špecifické vlastnosti. Jedna farba sa hodí do kuchyne, pretože podporuje chuť do jedla, iná do spálne, pretože pôsobí relaxačne.

  • Studené farby pôsobia kľudným dojmom a podporujú sústredenosť, ale aj relaxáciu. Sú ideálnou voľbou do pracovne, spálne, na chodbu a do kúpeľne. Studeným farbám dominuje predovšetkým modrá, zelená či fialová.
  • Teplé farby sú povzbudivé, veselé a stimulujúce. Výborne sa hodia do kuchyne, obývacej, či detskej izby. Medzi teplé farby patria napríklad červená, žltá alebo oranžová.
  • Príliš sýte farby v nás vyvolávajú rušivý dojem. Lepšie je zvoliť jemnejšie farebné tóny maľovky a prípadne doladiť miestnosť výraznejšími doplnkami.
  • Ak chcete niektoré miestnosti opticky zväčšiť, môžete sa pohrať so svetlými a tmavými odtieňmi. Malú miestnosť opticky zväčší svetlý odtieň maľovky, rozľahlú miestnosť zmenší tmavší tón.
     

Kam s obkladom?

Obklady sú dnes väčšinou úplnou samozrejmosťou v kúpeľni, na wc a v kuchyni. Ak teda hovoríme o tých klasických obkladových dlaždiciach v najrôznejších farbách, veľkostiach a prevedeniach. Potom ale na scénu prichádzajú aj iné obklady - kamenné či drevené. Rozhodne by sme na ne nemali zabúdať, pretože elegantne doplnia celkový vzhľad bývania.

  • Drevené obklady sú ideálnou súčasťou vonkajšej fasády domu, kamenné zasa krásne doladia niektoré miestnosti, napríklad chodbu alebo obývaciu izbu.
  • Kamenné obklady sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach, medzi tie najčastejšie patria kamenné obklady z betónu a umelé kamenné obloženia vyrobené zo sadry.
  • Nesmieme zabudnúť ani na betónovú imitáciu dreva, ktorá v interiéri vyzerá tiež veľmi vkusne.

Obkladom alebo výraznejšou farbou môžete doplniť iba jednu stenu v miestnosti. Zvolený dizajn stenu oživí a dodá šmrnc celej izbe.