Upravit stránku

My Česi nie sme zvyknutí sťahovať sa za zamestnaním niekoľkokrát za život, ako je to bežné napríklad v Amerike. Aj napriek tomu je určitá migrácia súčasťou našich životov. Cestujeme najprv za vzdelaním, z dedín do mestečiek a z mestečiek do miest.

Keď sa ale rozhodneme vybudovať si hniezdo, naše priority sa pomaly zmenia a my začneme premýšľať, kde sa usadiť... Prichádza zásadná otázka: Chcem žiť v meste, alebo na dedine? Obe možnosti majú svoje pre a proti.

Prvý krok a veľké rozhodnutie

Ťahá vás to späť do rodnej dedinky alebo ste sa narodili v meste a ani za nič by ste ho nevymenili? Tak, či tak, prichádza veľmi dôležitý krok. Výber pozemku. Miesta, kde možno strávite väčšinu svojho života. Kde vychováte deti a zostarnete. Preto by ste mali starostlivo zvážiť, aké miesto si pre svoj nový domov nájdete.

Ako sa čo najlepšie rozhodnúť? Vyskúšajte náš postup:

  • Zoberte si ceruzku a papier a spíšte si, čo od svojho bydliska očakávate. Napíšte všetko, čo Vás napadne. V tejto chvíli ešte nemusíte robiť kompromisy. Jednoducho si vysnívajte svoj ideálny domov. Máte hotovo?
  • Teraz sa pri každom vyjadrení rozhodnite, či ho je možné realizovať skôr v meste, alebo na dedine. Napríklad: Chcem mať prácu za rohom - mesto. Chcem bývať na samote a mať čo najmenej susedov - dedina.
  • Koľko bodov získalo mesto a koľko dedina? Alebo je to nerozhodne? Tento zoznam Vám ukáže, aké sú Vaše preferencie a akým smerom by ste sa pri hľadaní pozemku pre svoj nový dom mali vydať.
Mnoho našich klientov dáva prednosť pokojnému bývaniu na dedine alebo na okraji menších miest, podobne ako majitelia pasívneho domu vo Vrbně pod Pradědem. Ruch mesta vymenili za pokoj a úchvatný výhľad na Praděd. Zatiaľ čo Ivana a Martin chceli zostať v meste, a tak zvolili bývanie v radovom dome v Doubravicích (časť Pardubíc).

Život na dedine…

Pravdou je, že na dedine sa väčšinou nezaobídete bez auta. Pri nakupovaní musíte viac plánovať, pretože keď niečo zabudnete, nemáte možnosť skočiť cez ulicu do obchodu. Myslite taktiež na svoje deti. Do školy budú pravdepodobne musieť skôr či neskôr dochádzať. Pre Vás to teda znamená nielen voziť ich na krúžky, ale aj za kamarátmi.

Ak si však radi poklábosíte so susedmi, chcete sa podieľať na tvarovaní miesta, kde žijete alebo organizovať spoločenské akcie, na dedine si prídete na svoje. A ten kľud. Ale nezabudnite, že starousadlíci sú zvyknutí pracovať na záhrade aj v nedeľu, takže sem tam Vás možno behom rozjímania pri bazéne vyruší kosačka alebo píla. Ale to je predsa čaro dediny.

...a v meste

V meste to máte všade na skok. Chytila Vás o ôsmej večer chuť na čokoládu? Jednoducho si zbehnete do večierky cez ulicu. Napíšu Vám známi, že za hodinku sa stretnete na pohárik vo Vašej obľúbenej vinárni. Jasné, že idete. A navyše nemusíte riešiť, kto šoféruje. Veď MHD jazdí každých pár minút.

Deti sú samostatnejšie a nie sú tak závislé na Vašom odvoze. Pre Vás to samozrejme znamená viac času, ktorý máte sami pre seba.

Mesto má ale samozrejme aj svoje nevýhody. Je anonymné, je rušné a nikdy nespí. Pre niekoho to však sú taktiež benefity. Náklady na bývanie sú v meste o niečo vyššie - či už nájomné, alebo ceny pozemkov.

Naozaj je v tom taký rozdiel?

Žijeme v digitálnom veku a pokrytie internetom je naozaj široké. Väčšinu vecí si zaobstaráte z domova, bez toho aby ste museli niekam jazdiť. Vďaka tomu sa rozdiely medzi mestom a dedinou dosť vyrovnávajú. Určite sa nemusíte báť, že by ste na dedine boli odrezaní od zvyšku sveta.

A že si neviete predstaviť svoj život bez mesta? Bez možnosti sa zobrať a za 10 minút byť v kaviarni, v kine, v škole, v práci? Ak však túžite po rodinnom dome, budete sklamaní. Museli by ste mať obrovské šťastie, aby ste zohnali voľnú parcelu blízko centra. Môže sa stať, že niekto bude predávať záhradu pri svojom staršom dome, ale pripravte sa na veľký súboj. O tieto pozemky je veľký záujem, s ktorým je samozrejme spätá aj ich cena. Poobzerajte sa skôr po stavebných pozemkoch na okraji mesta. Predstavujú ideálny kompromis medzi rušným mestom a pokojnou dedinou.