Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Drevostavby sa stavali po celom svete už odpradávna. Prvé obydlie z dreva mali rybári a lovci. S vývojom poľnohospodárstva sa neskôr vyvíjala aj drevostavba. Ich podobu značne ovplyvňovala kultúra danej zeme aj životný štýl jej obyvateľov. Záležalo na klimatických podmienkach aj na dostupnosti materiálov a technológií.
Vedeli ste, že sa v Číne zachovali viacpodlažné sakrálne stavby z dreva, z ktorých niektoré sú staré až 3000 rokov? Rozvoju drevostavieb dopomohlo aj antické Grécko, obývanie Ameriky… v histórii by sme našli viac takých medzníkov.

Keď už sme pri materiáloch – vždy sa skôr využívali výhradne lokálne suroviny. V zemiach, kde bol dostatok lesov, sa bývalo práve v drevostavbách. V stepiach sa stavali hlinené obydlia. Tam, kde bolo veľa skál sa stavalo z kameňa… Tohto pravidla sa v RD Rýmařov držíme aj dnes. Na výrobu konštrukcie domov používame smrekové drevo z jeseníckych lesov. Česká republika patrí medzi 12 najlesnatejších zemí EU.
Ako sa drevostavba vyvíjala v českých zemiach
U nás ste sa hlavne v období staroveku mohli stretnúť predovšetkým so zrubovými domami. Technológia zrubu je jednou z najstarších technológií drevených konštrukcií. Túto technológiou neskôr obohatili Nemci, ktorí prišli s hrazdenými domami. Konštrukcia hrazdených domov je vytvorená z vodorovných a zvislých trámov, ktoré majú nosnú funkciu. Priestor medzi trámami sa vypĺňal iným materiálom (napr. mazaninou, neskôr pálenými tehlami). Technika zrubu a hrazdenia sa všemožne kombinovala. Dôkazom sú domy, ktoré stoja dodnes.
Viac o tom, ako sa rozvíjali drevostavby v českých zemiach, sa dozviete v našom ďalšom článku >>
Drevostavby ako na hojdačke
V 19. storočí, v „storočí pary“, sa hojne dovážajú rôzne materiály, predovšetkým betón a železo. Ľudia sa sťahujú z vidieka do miest, stavajú sa veľké továrne. Ľuďom už prestáva stačiť doterajšie bývanie a ich nároky stúpajú. Potom ale prišla vojna a nedostatok surovín. Zrazu sa znova začalo využívať drevo. Stavitelia brali ohľad aj na životné prostredie a úspornú prevádzku domu. Preto sa stavali jednoduché, praktické, ale komfortné drevostavby.
A kde sú drevostavby dnes?
Technológia výroby ide dopredu a každým rokom sa posúva. Dnešné moderné drevostavby už s tými dávnymi nemôžeme porovnávať z hľadiska energetickej náročnosti, životnosti a komfortu. Jedno je ale stále rovnaké – drevo je základná surovina. Dúfame, že sa to ešte dosť dlho nezmení. Kvôli prírode, kvôli naším deťom aj kvôli nám samotným.