Upravit stránku
Nebudeme zastierať, že drevostavby čelia mnohým mýtom a polopravdám. V posledných desiatich rokoch našťastie nastáva ich boom a ony dokazujú, že si priazeň rozhodne zaslúžia. Ak ste teda už počuli niečo o tom, že majú drevostavby problémy s vlhkosťou, životnosťou alebo dokonca horľavosťou, dovoľte nám, aby sme vám to viac ozrejmili. Väčšinu problémov si totiž spôsobí majiteľ svojím nezodpovedným správaním.

Aký projekt, taký dom

Dôverujte svojmu projektantovi. „Množstvo chýb v projekte vzniká práve preto, že investori sú neoblomní a nie sú ochotní posunúť priečku ani o centimeter," hovorí Pavel Šimek, odborník na drevostavby. Vďaka tomu ale môžu vznikať problémy, ktoré zistíte napríklad až za pár rokov - napr. tepelné mosty spôsobujúce vlhnutie konštrukcie a vyššie náklady za vykurovanie.

Drevostavby RD Rýmarov

Projektant vie najlepšie, ako dom navrhnúť tak, aby bol energeticky úsporný a zároveň komfortný. Samozrejme, že môžete mať požiadavky na svoje budúce bývanie, ale čo sa týka technológií, nechajte si poradiť. Ušetríte si tak nielen veľa starostí, ale vo finále aj veľa peňazí.

Čo hrozí pri chybách v projekte? Vznik tepelných mostov a s nimi zvýšená spotreba energií na prevádzku domu. 

Vetranie je základom zdravého bývania

A to v každom dome, nielen v drevostavbe. Drevená konštrukcia domov RD Rýmařov je navrhnutá tak, aby spoľahlivo odolávala vlhkosti. Rám z dreva chráni sadrovláknité dosky fermacell a nechýba parozábrana (zabraňuje prenikaniu vlhkosti zo vzduchu do konštrukcie). To ale neznamená, že zabudnete vetrať. Udržujte v interiéri ideálnu vlhkosť vzduchu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 40 až 60 %.

Pre vetranie v dome je ideálna rekuperácia, ktorá zabezpečí pravidelnú výmenu vzduchu. Zároveň nedochádza k strate tepla, ako keby ste vetrali oknami. Rekuperácia je taktiež oveľa účinnejšia. Prečítajte si, ako správne vetrať, v našom článku.

Čo hrozí pri zlom vetraní? Nielenže budete dýchať ťažký, nezdravý vzduch, ale kvôli zvýšenej vlhkosti hrozí vznik plesní, s ktorými sú spojené alergie a astma. Dlhodobo vysoká vlhkosť v interiéri samozrejme neprospieva konštrukcii domu. 

„Zásadné je, chovať sa k svojmu domu dobre, starať sa o neho. O auto sa predsa tiež staráte, vymieňate mu pravidelne olej a chcete, aby vám vydržalo čo najdlhšie. To isté platí aj pri dome," hovorí Pavel Šimek.