Upravit stránku

Ako dobre sa orientujete vo svete drevostavieb? Laika môžu niektoré zložité pojmy od drevostavby dokonca odradiť. Preto sme si pre Vás pripravili prehľadné vysvetlenie tých najznámejších termínov, ktoré Vám pomôžu v rozhodovaní, aký vybrať dom pre život. Jednotliví výrobcovia drevostavieb sa líšia predovšetkým typom konštrukcie. Každý využíva trochu iné materiály, technológie a postupy. Je teda potrebné sa vyznať v jednotlivých skratkách a označeniach pre konštrukcie či ich častí.

Poznáte všetky typy drevostavieb?

  • Montovaná drevostavba - montuje sa na stavbe z panelov vyrobených v hale. Súčasťou panelov sú už okna a dvere. Tento postup výstavby patrí medzi najobľúbenejšie.
LARGO 121
  • Ťažká drevostavba - označuje sa tak dom z masívneho dreva - napr.. zrub alebo drevenica. Často sa stavia z CLT panelov, čo je drevo lepené z niekoľkých vrstiev, z nich každá je otočená o 90°. Výhodou je ich vysoká pevnosť a dlhá trvanlivosť.
  • Ľahká drevostavba -  konštrukciu tvoria malé trámiky či fošne, je spevnená stavebnými doskami (sadrokartón, OSB dosky apod.). Konštrukcia môže byť aj bez masívnych trámikov.
  • Skeletová drevostavba - konštrukcia z masívnych trámov sa z interiérovej strany necháva viditeľná. Je natoľko odolná, že nepotrebuje spevnenie stavebnými doskami.

Difúzne otvorená, alebo uzavretá?

Nečastej sa stretnete s označením difúzne otvorená konštrukcia a difúzne uzavretá konštrukcia. V uzavretých konštrukciách je súčasťou stien parozábrana (fólia brániaca prenikaniu vlhkosti do steny), ktorá zaistí, aby vlhkosť z interiéru neprenikala do steny a nekondenzovala tam. Paru musíte z domu odviesť správnym vetraním. V RD Rýmařov využívame uzavreté konštrukcie. Difúzne otvorená konštrukcia dýcha - prepúšťa vlhkosť z interiéru von skrz stenu. Súčasťou konštrukcie je parobrzda, ktorá pustí vlhkosť z domu von, ale zvonka do interiéru ju už nepustí.

V RD Rýmařov vyrábame montované drevostavby. To znamená, že v halách v Rýmařove vyrobíme z masívneho smrekového dreva rám, ktorý vyplníme tepelnou izoláciou, vložíme parozábranu a následne panel zaklopíme sadrovláknitými doskami Fermacell. Do stien už inštalujeme okná a dvere podľa projektu a taktiež pripravíme otvory pre elektrické zásuvky. Tomu sa hovorí sendvičové panely. Tieto panely potom privezieme na miesto stavby a zmontujeme ich.

Čo je to tepelná pohoda?

Pokiaľ je Vám doma dobre, nie je ani príliš teplo, ani príliš zima, hovorí sa tomu tepelná pohoda. Ovplyvňuje ju množstvo faktorov, nie len samotná teplota v miestnosti, ale taktiež vlhkosť vzduchu, jeho kvalita a prúdenie. Na tepelnú pohodu, a taktiež na náklady domácnosti, má veľký vplyv tepelná akumulácia. Je to schopnosť konštrukcie nasať, udržať a následne vyžarovať teplo. Čím vyššia akumulácia je, tým dlhšie steny vyžarujú teplo. Zároveň to ale znamená, že dlhšie trvá, než do seba všetko teplo nasajú. Drevostavby majú nižšiu tepelnú akumuláciu než murované domy, ale berme to ako výhodu. Dom sa veľmi rýchlo vykúri.