Upravit stránku

Príbeh Karola a Sylvy je zaujímavý predovšetkým tým, že už s RD Rýmařov postavili druhý dom. Ten prvý pred 18 rokmi v Prahe. Potom ale zatúžili po kľudnejšej lokalite. A tak si našli pozemok na Hořovicku. Ako oni sami hovoria, nemyslia si, že by ich predchádzajúci dom mal nejaké zásadné chyby. Boli si ale istí, že tentokrát chcú dom bez schodov. Preto si vybrali LARGO 122, do ktorého chceli zapracovať pár úprav.

„RD Rýmařov bol perfektný pred 18 rokmi aj teraz,“ vraví Karol. Vychádzali z predchádzajúcich skúseností, ktoré boli vynikajúce. Vedeli, čo chcú a so svojou predstavou sa vydali do obchodného centra RD Rýmařov v Prahe 4. Boli príjemne prekvapení, že tam boli rovnaký ľudia ako aj predtým.

Prezradíte nám, ako prebiehala spolupráca s RD Rýmařov?

Sylva: Radi spomíname na celú realizáciu. Od prvého nákresu domu na „vrecku od desiatej“ pri káve s rýmařovským technikom po celkovú špecifikáciu, ktorá trvá celý deň a kedy riešite úplne všetko. Po niekoľkých hodinách Vás to už naozaj nebaví a rýmařovský inžinier, ktorý ju s nami robil, bol naozaj človek na svojom mieste. Navyše vtipný a trpezlivý, takže na to vlastne spomíname radi. Samotná stavba prebehla absolútne bez problémov a termínovo tak, ako bolo dohodnuté. Využili sme aj ponúkanú spoluprácu Rýmařova a výrobcu kuchynských liniek na mieru. Firma Lamont odviedla skvelú prácu. Tú kuchyňu mi každý závidí!

A podstatné je nakoniec aj to, že behom prvého roka bývania sme reklamovali pár drobností. Všetky reklamácie RD Rýmařov vyriešil k našej spokojnosti.

Ako sa Vaše LARGO 122 líši od toho katalógového?

Karol: Najskôr musím spomenúť to, že v obchodnom centre pristupovali k našim požiadavkám veľmi zhovievavo. Želali sme si predovšetkým priestrannú šatňu a miestnosť s vírivkou. Vyhovuje nám aj prepojenie domu a garáže. Milujeme krásnu zastrešenú terasu.

Náš pozemok je v pomerne prudkom svahu. Keď prišli stavebníci, povedali nám, že je to „modrá zjazdovka“ a že máme vybrať iný typ domu. Stáli sem si ale za svojim. A potom sa už len bagrovalo a bagrovalo. Poriadne sme sa zahryzli do svahu a postavili opornú stenu. Potom už to všetko išlo.

Životný štýl sa za 18 rokov markantne zmenil. čo vnímate ako najväčšiu zmenu oproti svojmu predcádzajúcemu bývaniu? A ako sa zmenili Vaše nároky na bývanie?

Karol: Určite okná. V prvom dome boli drevené okná jasnou voľbou. Teraz to sú bez problémov plastové. Ohľadom vnútorných dispozícií - po skúsenostiach s prvým domom som chcel dom bez schodov a s veľkou šatňou. A je to oveľa pohodlnejšie bývanie.

Dom vykurujete tepelným čerpadlom vzduch/voda v kombinácii s teplovodným podlahovým kúrením. Prezradíte nám výšku investície do čerpadla? Ako ste so systémom spokojní?

Karol: Za čerpadlo sme dali 240 tisíc a 140 tisíc za podlahové kúrenie. S touto kombináciou sme maximálne spokojní. Všetko je riadené automaticky. Vyhovuje nám, že je systém bezúdržbový. 

Sylva: Všetko máme na elektrinu - svietime, varíme, perieme, kúrime, celoročne využívame vírivku, beží nám automatická sekačka a ďalšie spotrebiče. Plyn nemáme. Mesačné zálohy za elektrinu sú 2000 Kč, za vodu 300 Kč.

Máme veľkú radosť, že sa náš dom umiestnil na 2. a 3. mieste u čitateľov v ankete Dom roka. Stálo to veľa peňazí, času, energie, preto je skvelé, že výsledok stojí za to, že sa dom páči aj iným. 

Nájde sa niečo, čo by ste teraz  na svojom dome zmenili?

Sylva: Bez premýšľania by som povedala, že nič. Pokiaľ budem hľadať nejaké muchy, tak ohľadom stavby - pri francúzskych oknách, z ktorých bežne chodíme na terasu, sú tzv. „nášľapné parapety“. Myslím, že keby sme na ne začali stúpať, tak veľmi rýchlo prasknú. Inštinktívne ich teda prekračujeme. Mal tam byť schodík. A čo sa vnútornej dispozície týka - technická miestnosť, ktorá je zároveň práčovňa a žehliareň mala byť o dosť väčšia. Potrebovala by som tam pracovný stôl na skladanie bielizne. Ten sa mi tam nezmestí a naozaj tam chýba.