Upravit stránku

Drevo zažíva v posledných rokoch v stavebníctve skutočne nevídaný rozvoj. Na popularite získalo predovšetkým vďaka tomu, že drevostavby sú veľmi rýchlo postavené, majú kvalitné parametre porovnateľné (častokrát aj lepšie) s murovanými konštrukciami, sú energeticky úsporné a spoľahlivé.

Môže sa teda drevo, ako stavebný materiál, v rámci stavebných technológií ďalej rozvíjať? V Českej republike je aktívny rad inovatívnych programov. Poďme sa pozrieť, aké to sú.

Inovačné centrá a programy pre rozvoj dreva v stavebníctve

Najdôležitejšie vývojové aktivity sú sústredené na pracovisku ČVUT UCEEB v Buštěhradě. Ďalšie pracovisko vybudoval Národný drevársky klaster pri fakulte VŠB v Ostrave. V súčasnosti sú aktívne programy zamerané hlavne na využitie dreva v rámci Smart Region a Smart home.

  • Program Smart home rieši problematiku kombinácie dreva a betónu. Odborníci sledujú, ako sa chová drevo v reálnych podmienkach (jeho statické aj konštrukčné parametre).
  • Program Smart region sleduje zaťaženie regiónov v oblasti životného prostredia, energetického, odpadového a vodného hospodárstva. Drevo tu zohráva úlohu základného stavebného prvku a žne úspechy nie len u nás, ale aj v zahraničí.

Zaujímavým aktuálnym projektom je taktiež MORE CONNECT, do ktorého je zapojených 8 európskych zemí. Zastrešuje predovšetkým oblasť zatepľovacích panelov, a to hlavne pre rekonštrukciu bytových jednotiek v západnej Európe. Napríklad v Holandsku je na rekonštrukciu pripravených neuveriteľných 2,5 miliónov bytov.

Flexibilný stavebný systém zameraný na energeticky efektívne domy je postavený na využívaní dreva a vysokohodnotného betónu. Cieľom tohto projektu je vytvoriť flexibilný stavebný systém určený pre výstavbu bytových domov novej generácie. Tieto domy budú využívať ľahké nenosné konštrukcie s využitím dreva a subtílnych nosných konštrukcií s využitím betónu. Na tento projekt nadväzuje ďalší projekt, ktorého cieľom je diagnostika teplotne technických vlastností drevených konštrukcií a vnútorného prostredia za daných podmienok v rozdielnych lokalitách ČR. Na základe získaných dát potom odborníci z poľnohospodárskej univerzity v Suchdole a elektrotechnickej fakulty ČVUT určia optimálnu hrúbku tepelného plášťa.