Upravit stránku

Čo hovoríte na všetky tie plastové vrecká, fľaše, obaly, ktoré nám denne prejdú pod rukami? A teraz sa rozhliadnite okolo seba. Zistíte, že 8 z 10 vecí je aspoň čiastočne vyrobených z plastu. Nemáte toho už dosť? Čo takto sa otvoriť novému (vlastne starému, tradičnému) smeru a nahradiť plast prírodnými materiálmi. Celý svet asi nezmeníte, ale tým, že začnete, môžete inšpirovať ostatných. A kde inde začať než pri svojom bývaní!

Vymeňte plast za drevo

Zbaviť sa plastu alebo aspoň zmierniť jeho používanie, je jednou z najdôležitejších vecí, ktorú musíme urobiť pre záchranu planéty. Pritom je to pomerne jednoduché. Nahradíme plast tradičnými materiálmi. Drevo je ľahko dostupné, zdravé, príjemné na dotyk a vyzerá výborne!
 

Inšpirujte sa drevom a využite ho v interiéri
Prvý, ale obrovský krok je zmena celého bývania. Presťahujte sa z betónového paneláku či keramického domu do novej, zdravej drevostavby. Rámy drevostavieb vyrábame zo smrekového dreva, ktoré pochádza z jesenických lesov. Sú opláštené sadrovláknitými doskami Fermacell. Rám je vyplnený minerálnou vatou (vstupnými surovinami na výrobu vaty sú sklo a piesok). V dome je celoročne príjemná, a hlavne zdravá mikroklíma, čo ocenia nielen alergici a astmatici.

Dajte starému nábytku mladú dušu

Nový nábytok z masívneho dreva je pomerne drahý, a nie každý si môže dovoliť do neho investovať. Ale nezúfajte! Pozrite sa napríklad k babičke na povalu alebo prejdite pár bazárov. Drevo vydrží desiatky rokov, takže stačí, aby ste mu dali nový kabát a bude ozdobou interiéru. Väčšina nábytku je dnes bohužiaľ vyrobená zo zlepovaných dosiek imitujúcich drevo, ktoré sú plné lepidiel a chemikálií. U masívneho dreva máte istotu, že si domov zaobstarávate originálny, kvalitný kúsok.

Nezatracujte ani drevené dekorácie. Sú skutočne čarovné! Taká obyčajná brezová vetva alebo sviečka vo vyrezanom polienku vyzerá výborne. Pozornosť každej návštevy určite upútajú drevené hodiny. Dominantou interiéru sa stane aj závesné hojdacie kreslo vyrobené z čisto prírodných materiálov - režného plátna, bavlneného lana, bukového dreva, kože a kovu.

Drevené môžu byť aj módne doplnky. Trebárs drevený motýlik alebo drevené hodiny dodajú každému mužovi na šarme.

Ďalšie tipy, ako zaradiť drevo do Vášho života:

  • Vymeňte plastové figúrky superhrdinov a umelé bábiky za tradičné drevené a látkové hračky. Sú rovnako zábavné a deťom poskytujú oveľa viac priestoru pre fantáziu.
  • Upratujte dreveným náradím. Zmeták nemusí byť vždy len umelý, rovnako tak kefa alebo metla.
  • Nahraďte plastové misky a kelímky v kuchyni sklom, keramikou a drevom. Zistite si, či vo Vašom meste neotvorili tzv. bezobalový obchod. Nekupujte ovocie balené v igelite. Na nákup noste látkovú, alebo sieťovanú tašku.
     

Vedeli ste, že...

  • Jedna bambusová zubná kefka nahradí štyri plastové kefky?
  • Jedna látková taška nahradí 170 plastových tašiek.
  • Jedna látková utierka vydrží rovnako ako 7 300 papierových utierok.
Dôvodov, prečo vymeniť plasty za drevo a ďalšie prírodné materiály, je veľa. Aj keby ste si našli len jeden dôvod, stojí za to kvôli nemu začať.