Upravit stránku

O bezpečnosti v dome sme už písali. Je ale nutné podotknúť, že nebezpečenstvo môže číhať aj inde než len v nespoľahlivom zámku. Vo vlhkých stenách alebo orosených oknách. A ako to spoznáte?

Po nejakom čase strávenom doma vás začne bolieť hlava, zadýchavate sa, máte neustále upchatý nos a uslzené oči. Zdá sa, že sa dostavila alergia. Ako sa zbaviť všetkých podnetov, ktoré ju vyvolávajú?

KUBIS 631

Najčastejšie alergie: prach a roztoče

Kým peľové alergie nás väčšinou trápia len určitú časť v roku, alergia na prach a roztoče nás sprevádza 365 dní v roku. A je to pochopiteľné. Doma sa práši (tomu jednoducho nezabránime) a roztočom sa páči v perinách, dekách a všetkom čalúnenom nábytku.

Čo robiť? Ak bývate na rušnej ulici, alebo napríklad pri poli, z ktorého sa počas sucha veľmi práši, zatvárajte doma okná. Prach sa potom zbytočne dostáva domov. Rovnako sa doma viac práši, keď kúrite krbovými kachľami. Ak chcete v dome znížiť prašnosť, odporúčame podlahové kúrenie, ktoré nevíri prach. Taktiež pomôže centrálny vysávač. Vysatý "špinavý" vzduch totiž odvádza von z domu.

Okom neviditeľným roztočom potom svedčí teplota okolo 25 ° C a vlhko. Preto sa im najviac darí v spálni. Snažte sa neprekurovať. Pre pokojné spanie vám stačí teplota medzi 18 až 22 ° C.

V drevostavbách RD Rýmařov nájdete často kombináciu podlahového kúrenia a priamotopov. Samozrejmosťou je aj zabudovanie centrálneho vysávača.
LOCUS interiér

Pleseň je (zá)huba mnohých stavieb

Vysoká vlhkosť dokáže potrápiť starší dom ale aj novostavbu. Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Ak sa pleseň objaví v novostavbe, naskytajú sa dve alternatívy problému - nesprávne riešená konštrukcia domu a tepelné mosty alebo nedostatočné vetranie. 

Práve pri vetraní robí množstvo majiteľov novostavby chybu. Odporúčame nákup vlhkomeru, ktorý vám pomôže ustrážiť relatívnu vlhkosť vzduchu. Tá by sa mala pohybovať zhruba  medzi 50-60 %. Najväčší problém s vlhkosťou býva v zime, kedy prekurujeme a zabúdame vetrať. 

Čo robiť? Máte na výber. Vetrať pekne "po starom" oknami niekoľkokrát denne. Otvorte okná dokorán cca na 5 minút, ideálne urobte prievan. Behom vykurovacej sezóny tak rýchlo vymeníte vzduch v miestnosti, bez toho aby ste výrazne ochladili steny a prišli o drahocenné teplo. Dobrým ukazovateľom je tiež orosenie okná - akonáhle otvoríte okno, vďaka teplému vzduchu sklo z vonkajšej strany zvlhne. Akonáhle orosenie zmizne, vzduch je vymenený a okno môžete zatvoriť.

Oveľa účinnejšie, pohodlnejšie a úspornejšie je však riadené vetranie či rekuperácia. Funguje na princípe výmeny vzduchu s možnosťou spätného získania tepla. Zjednodušene povedané - rekuperácia nasaje vydýchaný vzduch z interiéru a odvedie ho z domu von. Vo výmenníku si ale z tohto teplého vzduchu vezme energiu a tou potom ohreje čerstvý vzduch zvonku. Vy tak vetráte, neprichádzate o teplo, šetríte a dýchate zdravý vzduch bez prachu, peľu a ďalších alergénov a nečistôt.

Drevostavby v rozsahu dodávky SMART M 2021 majú už v základnom vybavení inteligentný systém riadenia vykurovania a vetrania SIEMENS Synco Living. Váš prvý krok k automatizovanej domácnosti.