Upravit stránku

Ste zástancami tradičnej architektúry, alebo dávate prednosť moderným prvkom, pri ktorých ale hrozí, že za pár rokov stratia svoj šarm? Trendy v stavebníctve sa samozrejme výrazne premietajú aj do projektov bežných rodinných domov.

Víťazia nadčasové, jednoduché línie, stráca sa zbytočná ozdobnosť a členitosť. Táto vlna sa odrazila aj do podoby striech. Stále sa stavajú sedlové, áčkové, rovné... ale oveľa viac sa riešia presahy striech.

Jaký přesah střechy zvolit?

Presah strechy má svoju funkciu

Naši predkovia veľmi dobre vedeli, prečo má byť strecha aspoň o kúsok väčšia ako obvodové murivo. Ochráni totiž fasádu, prípadne celú konštrukciu, pred počasím. Predovšetkým voda a sneh bývajú pri domoch bez presahu strechy problém. Pár metrov škridiel navyše má totiž svoj význam - chránia fasádu pred zrážkami, zvádzajú vodu preč od fasády a to isté zabezpečia, keď padá alebo sa topí sneh.

Svoju úlohu hrá predĺžená strecha tiež v lete. Šikovne navrhnutý dom totiž často nepotrebuje drahú tieniacu techniku. Často domu postačí správna orientácia voči svetovým stranám a presah strechy, ktorý cez deň zatieni okná a zabráni tak prehrievaniu interiéru.

KUBIS 632 bez presahu strechy
KUBIS 632 bez přesahu střechy
NOVA 77 s presahom strechy, ktorý slúži aj ako tienenie terasy
NOVA 77 s presahom strechy, ktorý slúži aj ako tienenie terasy

Vďaka dnešným technológiám sú samozrejme aj domy bez presahu strechy veľmi spoľahlivé. Ešte pri projektovaní domu si ale nezabudnite odpovedať na nasledujúce otázky:

  • Ako vyriešite odvod vody zo strechy? Voda v žiadnom prípade nesmie presakovať do fasády, zvlášť pri drevostavbe by to malo veľmi neblahý vplyv na konštrukciu celého domu. Pri drevostavbách RD Rýmařov je presah strechy na prvý pohľad takmer nebadateľný, ale vďaka tomu môžeme využívať klasické odkvapy. Ak by mal byť presah naozaj nulový, je nutné inštalovať špeciálnu priehradku pre odvedenie vody zo strechy.
  • Ako uchránite vchodové dvere v zime, aby ste pred nimi nemali záveje snehu? Správnou orientáciou domu, prípadne vybudovanie krytého vchodu dokážete tento problém vyriešiť. Opäť s tým ale musíte počítať už v projekte.
  • Ako zatienite okná? Domy bez presahu strechy by určite mali mať kvalitné vonkajšie tienenie - rolety alebo žalúzie. To už môže znamenať pomerne vysokú investíciu.

Ak máte na fasáde drevené prvky, je správny presah strechy dosť zásadný. Keď drevo ochránite pred dažďom a prudkým slnkom, odmení sa vám menej náročnou údržbou a dlhšou životnosťou.

U drevostavby LARGO 147 sme využili presahy strechy na niekoľkých miestach
U drevostavby LARGO 147 sme využili presahy strechy na niekoľkých miestach
KUBIS VARIO využíva presah strechy k ochrane balkónov pred slnkom a dažďom
KUBIS VARIO využíva presah strechy k ochrane balkónov pred slnkom a dažďom

Výhody strechy s presahom

Ako sme už povedali, hlavnou funkciou presahu strechy je chrániť konštrukciu domu. V lete navyše funguje ako tieniaci prvok (zatieni vysoké slnko), v zime zase pustí nízke slnko do okien, aby sa dom trochu prehrial. 

Väčší presah strechy je aj dobrou príležitosťou, ako si vytvoriť príjemné posedenie v tieni. Môže vzniknúť napríklad praktická krytá terasa alebo napríklad priedomie, ktoré vyslovene láka k podvečernému posedeniu s kávou.