Upravit stránku
Ak radi trávite čas vonku, môžete si zriadiť príjemné posedenie na terase. Terasa je priamo priľahlá k domu, a preto môže slúžiť ako vonkajšia obývacia izba s jedálňou. Z akých materiálov môžete terasu vybudovať a čo ďalšie by ste mali brať do úvahy, sa dozviete v našom článku.

Betónová terasa je stálicou záhrad

Dôvody, prečo sú murované alebo betónové terasy v našich krajoch obľúbené, sú jasné. Murovaná terasa je pevná, odolná a stabilná. A ak je dobre urobená, vydrží bez ďalších úprav niekoľko rokov. Kedysi sa terasy zvykli obkladať dlažbou. Do tohto kroku sa už nikto radšej veľmi nepúšťa. Obloženie keramickou dlažbou je totiž veľmi nepraktické - v lete je dlažba rozpálená a v zime sa mení na nebezpečné klzisko. 

Pokiaľ na obložení murovanej terasy trváte, zvoľte obklady, ktoré sú pre použitie v exteriéri určené. Odolajú zmenám počasia a majú protišmykový povrch. Alebo môžete terasu obložiť kamenným obkladom, ktorý je momentálne veľmi trendy. A pritom pôsobí oveľa prirodzenejšie, než kupovaný obklad. Chybu rozhodne neurobíte ani keď necháte betón priznaný. Len ho natrite ochranným náterom.

Návrat k prírodným dekorom

Veľkým trendom súčasnosti je návrat k prírodným materiálom a dekorom, ktoré sa nachádzajú vo vašom okolí. S týmto vplyvom sa vracajú aj kamenné terasy z nerastov, ktoré sa bežne vyskytujú v našej krajine. Obľúbeným a cenovo dostupným materiálom je napríklad pieskovec, ale využiť môžete aj mramor, žulu, kremeň alebo vápenec. Výber kameňa záleží na vašom vkuse a finančných možnostiach. My ale odporúčame držať sa materiálov, ktoré budú nadväzovať na vašu stavbu a krajinu, v ktorej žijete.

Drevená klasika

Terasy z dreva sú krásne a príjemné pri každom kroku. Hodia sa takmer ku každej stavbe a krásne splývajú s krajinou. Obvyklými materiálmi sú opäť dreviny, ktoré sú miestne a máte ich na dosah ruky. Môžete samozrejme zvoliť terasu z tvrdého alebo tropického dreva, ale počítajte s tým, že ide o nemalú investíciu. Životnosť drevenej terasy je približne 10 rokov a to len pri pravidelnej a dôkladnej starostlivosti morením, impregnáciou a ďalšou údržbou.

Drevoplast - drevený na pohľad, nenáročný na údržbu

Ak sa Vám drevené terasy páčia na pohľad, ale starostlivosť o ne je pre Vás príliš náročná, nemusíte sa svojej predstavy hneď vzdať. Zvoľte pre svoju terasu materiál WPC, teda drevoplast. Drevoplast vyzerá ako drevo, zároveň je však oveľa odolnejší a dokáže sa vysporiadať s meniacimi sa poveternostnými podmienkami. Z drevoplastu sa taktiež netvoria triesky, čo ocenia psí miláčikovia aj malé deti. Ako u všetkých materiálov si postrážte kvalitné prevedenie drevoplastu. Ideálne zloženie WPC dosiek je 60% namletého dreva a 40% HDPE (ekologický polymér). S týmto pomerom vám terasa vydrží až 50 rokov.

Aby na vás nepršalo

Terasa je priľahlá k rodinnému domu, takže môžete vždy všetko rýchlo  upratať a utiecť sa schovať pred dažďom. Nemusíte ale byť limitovaní počasím, stačí si vybrať vhodné zastrešenie. Na výber máte pevné aj rolovacie markízy, ktoré odolajú nielen dažďu, ale odclonia aj slnečné lúče. U posuvných variantov môžete priamo regulovať, ako veľmi chcete mať terasu uzatvorenú, či naopak odokrytú.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek materiál terasy, veríme, že si na nej užijete pekné a pohodové dni s rodinou aj svojimi priateľmi.