Upravit stránku

Oheň bol v dávnych dobách súčasťou každého obydlia. Dával ľuďom nie len teplo, ale taktiež umožňoval prípravu jedla. Symbolizoval život. Preto v každom starom dome a chalupe nájdete krb alebo krbové kachle.  

Dnes už doma nutne oheň nepotrebujeme. Stále nás ale láka, vzbudzuje v nás pocit pohody, bezpečia, útulnosti. Dodáva domu jedinečnú atmosféru, ktorú nevynahradia ani všetky radiátory sveta. Preto niet divu, že krb alebo krbové kachle v modernom, energeticky úspornom dome, sú stále v kurze

Aký krb vybrať do drevostavby?

V českých lazoch a hájoch len ťažko nájdete krby s otvoreným ohniskom. Tie sú populárne hlavne v Amerike. Je na ne síce krásny pohľad, ale… Majú veľmi nízku účinnosť. Ohrejete sa, len keď budete sedieť tesne pred ohňom. Teplo do vzduchu odovzdáva otvorený krb len minimálne. Navyše v nich prekúrite veľa dreva. Do domu tieto krby rozhodne neodporúčame, pretože predstavujú pomerne vysoké riziko požiaru. Oheň musí byť pod neustálym dohľadom, preto sú otvorené krby dosť nepraktické. 

Oveľa lepším spôsobom, ako si doma užiť pohľad na oheň, a ešte vykúriť kľudne celý dom, sú krbové vložky a krbové kachle. Majú veľmi vysokú účinnosť a v kombinácii s ďalšími systémami (napr. teplovodné alebo vzduchové rozvody) zvládnu s prehľadom vykúriť celý dom. Romantika poteší plápolajúci oheň a praskanie dreva, praktika zase nízke náklady na vykurovanie. 

Rozdiel medzi krbovými kachľami a krbovou vložkou

  • Krbová vložka - na prvý pohľad vyzerá rovnako ako klasický otvorený krb, s tým rozdielom, že oheň je za sklom. Je teda oveľa bezpečnejšia. Krbová vložka vyžaduje tzv. obstavbu – z tehál, pórobetónu alebo si môžete kúpiť celú stavebnicu, ktorá podstatne zjednoduší obstavbu vložky.   
  • Krbové kachle nevyžadujú takmer žiadne stavebné práce. Zároveň väčšinou nezaberú toľko miesta ako obmurovaná krbová vložka. Výhodou je, že skoro z celého povrchu kameňa sála teplo, ktoré príjemne ohrieva vzduch. Krbovú vložku aj kachle môžete napojiť na ďalšie systémy a zaistiť tak efektívnejšie vykurovanie celého domu.
Krby a krbové kachle sú veľmi výrazným designovým prvkom celého domu. Pokiaľ Vám záleží práve na designe, budú pre Vás vhodnejšie krbové vložky, ktoré umožňujú obstavbu v najrôznejších štýloch. 

 

Krb ako zdroj vykurovania

Krb alebo krbovú vložku odporúčame skôr ako sekundárne vykurovanie. Určite by ste v dome mali mať ešte klasické kúrenie na elektrinu, plyn alebo tepelné čerpadlo. Pokiaľ má krb slúžiť nie len na okrasu, ale taktiež plniť svoj účel, je veľmi dôležitý jeho výkon. Ten si vždy nechajte spočítať skúseným kúrenárom. Mohlo by sa totiž stať, že si zaobstaráte príliš výkonný krb, a tak budete zbytočne prekurovať a spaľovať príliš dreva.

Prečítajte si rozhovor s majiteľmi, ktorí kúria krbom: