Upravit stránku

Hovoríte si, že drevostavba je v podstate taká skladačka a že by ste si ju zvládli zložiť sami? Na pohlaď je to možno jednoduché, zvlášť, keď dovezieme na stavbu už hotové steny aj s oknami, ale rozhodne to nie je len tak. Montáž drevostavby vyžaduje zručnosť a predovšetkým skúsenosti. Rozhodne sa nedá postaviť za pár víkendov s partiou kamarátov. 

Nepopierame, že stavbou drevostavby svojpomocne môžete ušetriť, ale musíte sa v svete montovaných domov orientovať, poznať technológie a vedieť, ako sa materiály chovajú. Samozrejmosťou je potom spoľahlivý dozor, ktorý na celú stavbu dohliadne a poradí Vám. Ten ale taktiež niečo stojí...

Pred stavbou drevostavby svojpomocne si odpovedzte aspoň na základné otázky: 

  • Rozumiete použitej technológii stavby? Moderné drevostavby sa stavajú úplne inak než pred 20 rokmi. Použité materiály sa taktiež dosť zmenili.
  • Viete, na čo si dať pri montáži pozor a poznáte „zradné“ miesta? 
  • Máte stavební dozor, ktorý Vám v prípade potreby dobre poradí? 
  • Máte dostatok spoľahlivých ľudí, ktorí Vám pomôžu, alebo budete platiť robotníkov? 
  • Máte čas dochádzať na stavbu nie len cez víkend, ale ideálne aj vo všedný deň po práci?
  • A chcete všetok svoj voľný čas stráviť na stavbe? Síce ušetríte peniaze, ale na koľko si ceníte svoj čas?

Za stavbu drevostavby svojpomocne platíte svojím časom

Spočiatku si viete len ťažko predstaviť, koľko času budete stavbe reálne venovať. Nevie to nikto. Nikdy totiž neviete, čo sa vyskytne za problém, či zoženiete ľudí na výpomoc, budete mať dostatok materiálu, na nič nezabudnete... Aj z týchto dôvodov sa v stavebníctve nedodržujú termíny a stavba sa často tiahne. 

V RD Rýmařov sme ale dokonale zohraní. Prefabrikované panely vyrábame vo vlastných halách - sú už zateplené a majú dokonca okná a dvere. Naše kamióny dovezú panely na miesto stavby a v tú chvíľu nastupuje naša montážna parta. „Keď nastúpila montážna parta, dom nám doslova rástol pred očami. Boli skvelo zohraní, každý vedel, čo má robiť. Za 11 dní bola montáž aj s vnútornými úpravami hotová,“ hovoria mladí manželia z domu LARGO 98 (prečítajte si celý článok tu).