Upravit stránku
Ste v situácii, kedy už máte pozemok, ale ešte nemáte vybratý dom, ktorý na ňom bude stáť? Alebo ste pozemok dostali darom a plánujete, že si na ňom vybudujete bývanie? Základom je vybrať taký dom, ktorý bude pozemku sedieť. Pretože potom bude sedieť aj vám.
Keď budete plánovať, pozerajte nie len na zastavanú plochou domu. Značnú časť záhrady zaberú chodníky, terasa, státie pre auto a drobné stavby na pozemku. S tým všetkým musíte počítať. Na zeleň potom ostane omnoho menej miesta.

Keď rozhoduje veľkosť

O výbere domu nepochybne rozhoduje veľkosť pozemku. V mestách a na okrajoch miest sú k dispozícií skôr menšie pozemky s rozlohou okolo 600 m2. A pretože si dom väčšinou zaobstarávame kvôli tomu, aby sme mali vlastnú záhradu, musíme si dopredu rozmyslieť, či uprednostníme plochu domu alebo záhrady. 

Na malé pozemky sa spravidla nehodia bungalovy, ktoré majú veľkú zastavanú plochu. Pokiaľ ale túžite po jednopodlažnom dome, počítajte s tým, že ho budete mať na úkor záhrady. My vám odporúčame poschodové domy. Ideálna je napríklad naša typová rada KUBIS. Tieto moderné typové domy majú malú zastavanú plochu, ale veľkú podlahovú plochu. Nemajú skosené stropy na hornom podlaží, a tak nemusíte riešiť nábytok na mieru a ďalšie záležitosti typické pre podkrovie.

Máte štvorcový pozemok? Gratulujeme!

Zásadný je pre výber domu taktiež tvar pozemku. Problémové bývajú úzke pozemky („slíže“) a taktiež rôzne skosené pozemky. Za ideálne potom považujeme štvorcové parcely alebo obdĺžnikové s pomerom strán 3:2. Vhodný tvar pozemku je dokonca dôležitejší, než jeho veľkosť. Pretože na čo vám bude dvesto metrov dlhý pozemok, ktorý je len pätnásť metrov široký…
Na štvorcové a obdĺžnikové pozemky odporúčame radu typových domov LARGO a NOVA. A kto má rád luxus, rozhodne si musí pozrieť našu najnovšiu radu EXCLUSIVE.

A čo susedia a stavebný úrad?

Určite to nebudete počuť radi, ale podobu a dokonca aj umiestnenie vášho domu môžu značne ovplyvniť susedia a miestny stavebný úrad. Susedia vás môžu obmedziť napríklad v rozmiestnení okien, umiestnení terasy, vzdialenosti od hrany pozemku (čo môže byť problém hlavne v prípade úzkeho pozemku). Stavebný úrad ovplyvňuje tvar domu, typ strechy, farbu fasády alebo napríklad dodržanie pouličnej čiary. Predtým, než začnete vyberať dom, zistite si preto všetky možné obmedzenia. Ušetrí vám to potom zbytočné starosti.