Upravit stránku

Bývanie v podkroví, to je romantika. Pretože pokiaľ máte dom v peknom prostredí, môžete sa kochať krásnym výhľadom. V noci zase máte strop plný hviezd. Podkrovie má svoju nezameniteľnú atmosféru, preto je tak obľúbené. Nie náhodou sú podkrovné byty v mestách najnákladnejšie.

Podkrovie v sebe ukrýva ale aj ďalšie výhody. Pokiaľ teda premýšľate, aký dom si vybrať, možno Vás presvedčíme, že podkrovie je to pravé orechové.

Pusťte si domov viac svetla

Najväčšou výhodou podkrovia je dostatočná svetlosť interiéru. Správne strešné okná pustia domov doslova lavínu prirodzeného svetla, ktorá Vás nabije optimizmom. Naviac Vám okná umožnia nádherný výhľad odklonený od rušných ulíc. V podkroví je vždy veľmi dôležité vyberať kvalitné okná. V rýmařovských drevostavbách používame spoľahlivé strešné okná Velux. Majú prvotriedne izolačné schopnosti a nemusíte sa báť, že by nimi pretekalo. Niektorí majitelia podkrovia hovoria o väčšej hlučnosti pri daždi, ale zároveň dodávajú, že ide len o zvyk.

V podkroví ušetríte

Ďalšou výhodou podkrovia, rovnako ako každého poschodia, je úspora za vykurovanie. Teplo totiž stúpa hore a podkrovie sa rýchlejšie vyhreje vďaka spodnému poschodiu. Podkrovie má taktiež kvôli šikmým stropom spravidla menší objem miestností, vďaka čomu nie je potrebné toľko tepla na vykúrenie. Pokiaľ nie je podkrovie dobre izolované, môže sa v lete prehrievať. Na mieste je potom zadováženie si klimatizácie. Základom je ale vždy kvalitná tepelná izolácia. Naše drevostavby majú strop nad podkrovím zateplený celkom 280 mm minerálnej vaty. Súčiniteľ priechodu tepla je U = 0,14 W/m2.K.

Chcete bývať podľa princípov Feng shui? Nedávajte posteľ a pracovný stôl pod šikmý strop, pretože tam dochádza k stláčaniu energie. To môže spôsobovať častú bolesť hlavy, úzkosť a únavu. Viac o bývaní podľa Feng shui si prečítajte v našom článku >>

Podkrovie prebudí Vašu fantáziu

Vaše podkrovie bude bezpochyby originálne. Nejaký ten kúsok nábytku z obchodu samozrejme využijete, ale odporúčame nábytok na mieru. Pomôže Vám využiť možností podkrovia do posledného centimetru. Berte to ako možnosť sebarealizácie a zaobstarania si osobitého bývania, ktoré vyjadruje Váš životný štýl. 

Rodinný dom s podkrovím volia často rodiny, ktoré chcú oddeliť spoločenskú a odpočinkovú časť domu. V prízemí býva umiestnená obývacia izba s kuchyňou, kúpeľňa, technické miestnosti a pracovňa. Podkrovie potom slúži pre spálne a detské izby.