Upravit stránku
Domov
Konečne doma. Po hektickom dni zasadnete do kresla, aby ste si dopriali relaxu. V ten okamih ale zbadáte na poličkách a skrinkách drobné nečistoty a prach? A to vás nenechá chladným, takže namiesto knihy vezmete do ruky prachovku a pustíte sa do boja s tak trochu veternými mlynmi. Nepodliehajte však pocitu zúfalstva, pretože nič rozhodne nie je stratené. Pustite sa do likvidácie prachu hneď teraz a to čo najefektívnejšie.  

Neviditeľné hrozby, ktoré sú ukryté v prachu

Tu ide totiž o viac ako len o estetické hľadisko. Nielen, že kôpky prachu nepristanú žiadnemu miestu, ale ďaleko podstatnejšie je, že prach je v skutočnosti zhlukom zvieracej srsti, šupiniek kože, vlasov, ale aj baktérií, roztočov a častíc kovov. A to nikto z nás celkom určite vdychovať nechce.

Neplaťte za útulnosť až príliš vysokú daň

Deky, prikrývky, vankúše, závesy a ďalšie textilné doplnky síce pridávajú domu na útulnosti, ale zároveň sú útočiskom a skrýšou pre prach. Ak sa bez takých doplnkov nezaobídete, potom voľte také materiály, ktoré môžete prať pri vysokej teplote, ktorá nedá prachu žiadnu šancu.

Dodajte domovu šmrnc a prevzdušnite ho. Na každom okne nemusia visieť bohaté záclony so závesmi. Efektívneho zatemnenia dosiahnete aj pomocou žalúzií a roliet, ktoré sa môžu zároveň stať skvelým dizajnovým doplnkom. Nechajte vyniknúť vzhľad podlahy. Tú rozhodne netreba schovávať pod ťažkým kobercom, v ktorom sa bohužiaľ prach zachytáva dokonale. Radšej ako atraktívny doplnok zvoľte menšie koberce, ktoré pri vykročení z postele potešia vaše bosé nohy. Nutnosťou je tiež pravidelné upratovanie s kvalitným moderným vysávačom, ktorý nebude víriť prach. 
Prach
Obklopte sa dreveným alebo koženým nábytkom, ktorému budete pravidelne venovať pozornosť vhodnou starostlivosťou. Najvyššiu pozornosť potom venujte čalúnenému nábytku, ktorý musíte čistiť naozaj pravidelne. 

Ako nedať prachu žiadnu šancu?

  • Udržujte poriadok za každých okolností. Nosené oblečenie schovajte do skrine, tak ako aj deky, prikrývky  a plyšákov. 
  • Nezabúdajte na pravidelnú výmenu posteľnej bielizne. Nikto nechce mať z postele zbierku prachu, chĺpkov a kožných čiastočiek, ktoré sa rozvíria po izbe pri každom pootočení v posteli.
  • Či už zdobia Váš domov umelé alebo živé rastliny, nezabúdajte ich potešiť pravidelnými spŕškami, ktorými im doprajete nielen poriadne osvieženie, ale hlavne ich zbavíte špiny a prachu. 
  • Aj upratovanie si žiada plán. Prach stierajte pomaly a najlepšie navlhčenými handričkami. Upratovanie začínajte vždy od najvyšších skriniek. Umývanie podlahy si nechajte ako záverečnú bodku. 
  • Nezabúdajte ani na dôkladné upratovanie radiátorov. Možno budete prekvapení, aké množstvo prachu sa v nich ukrýva. Nezabúdajte tak ani na ich pravidelné upratovanie, nech sa nestávajú skrýšou pre prach a ďalší neporiadok. 

Lásky ku zvieracím miláčikom sa vzdať nemusíte...

Domov

Aj napriek tomu, že v byte žije alergik, môžete žiť s milovaným zvieratkom, avšak spoločné súžitie bude vyžadovať striktné pravidlá.

Vaši miláčikovia by nemali navštevovať spálňu, a vy by ste nemali podceňovať pravidelné vysávanie a zametanie. Pomocníkom pre zníženie zvieracích alergénov vo vzduchu sa môžu stať kvalitné čističky vzduchu.

Doprajte si čas na relax…

Bez prachu sa žiť nedá, je prirodzenou súčasťou našich životov a domovov. Nenechajte sa ním však ohrozovať a poskytnite mu vo svojom dome čo najmenej priestoru, aby neuberal na útulnosti a bezpečí domu. Vy sa tak budete po usadení do kresla cítiť nielen komfortne, ale konečne sa môžete začítať napríklad do obľúbenej knihy alebo jednoducho iba relaxovať.