Upravit stránku

Aká je najčastejšia odpoveď na otázku „Čo je najlepšie na bývaní v rodinnom dome"? Dostatok súkromia a vlastná záhrada. Či už má veľkosť futbalového ihriska, alebo len pár metrov štvorcových, záhrada je len a len Váš priestor. Priestor, na ktorom sa môžete realizovať. 

Vnímate svoju záhradu ako priestor pre hry a šport, miesto pre zábavu s priateľmi alebo ako kút, kde si dovolíte úplne vypnúť a schováte sa pred každodennými starosťami?

Drevostavba a zahrada

Nebojte sa využiť služby záhradných architektov

Pri moderných rodinných domoch často vidíme upravenú okrasnú záhradu, ktorá je neraz dielom profesionálnych záhradných architektov. A prečo nie? Každý nemá vlohy na plánovanie záhrady a je potrebné myslieť aj na to, že stromčeky, ktoré ste si na záhradu vysadili, budú za desať rokov vyzerať úplne inak. Architekt dokáže do Vašej záhrady zapracovať všetko to, čo od nej očakávate. Hravo si poradí aj so skĺbením okrasnej a úžitkovej záhrady, rozvrhne priestor tak, aby ste sa na ňom mohli venovať všetkým aktivitám, po ktorých túžite. Záhrada tak bude nielen krásna, ale aj funkčná, čo ocení celá rodina.

Ruku skúseného architekta bude určite potrebovať záhrada ladená do konkrétneho štýlu. Obľúbené sú napríklad elegantné japonské záhrady, ktoré dbajú na presné rozloženie rôznych prvkov. Inak vyzerá anglická záhrada a inak záhrada v romantickom štýle... Záleží tiež na ploche záhrady, na jej usadení v priestore, na Vašom životnom štýle. S tým všetkým dokáže záhradný architekt citlivo pracovať.

Špeciálnu pozornosť si zaslúži záhrada vo svahu, na ktorej je potrebné vybudovať presne odstupňované terasy a tie potom osadiť vhodnými rastlinami. Architekt Vám tiež pomôže so zapracovaním konkrétnych prvkov do svahu, ako sú napríklad schody, múriky a pod.
  • Drevostavba RD Rýmařov
  • Drevostavba RD Rýmařov
Bylinková špirála

Krásna, voňavá a užitočná. Taká je bylinková záhrada

Stačí vám na ňu pár metrov štvorcových. A ak nemáte nazvyš ani tie, vytvorte si vlastnú bylinkovú záhradu do výšky - krásne vyzerá tzv. bylinková špirála alebo vyvýšené záhony, ktoré sa Vám navyše budú dobre plieť. Na tie nepotrebujete architekta, stačia len zručné ruky a chuť do práce.

Na takej záhradke by určite nemali chýbať voňavé bylinky, ktoré využijete pri varení (oregano, tymian, rozmarín, pažítka a ďalšie). Počítajte s tým, že viac sa rozrastú mäta, medovka alebo šalvia. Bylinky si zaslúžia slnečné, suchšie miesto. Odporúčame ich dať blízko k terase, aby ste len vybehli z kuchyne, natrhali voňavú hrsť a zase bežali naspäť variť obed.

TIP: Bylinková špirála má svoje pravidlá. Princíp je taký, že tvar špirály zaistí bylinkám slnko, tieň, suchšiu aj vlhkejšiu pôdu. Preto veľmi záleží na tom, ako špirálu osadíte. Do špirály nepatria bylinky, ktoré sa veľmi rozrastajú, ako je napríklad mäta alebo medovka.

Záhrada ako priestor pre hry a šport

Nie každý chce okrasnú záhradu plnú stromčekov, kríkov a trvaliek, o ktoré sa treba starať od jari do jesene. Niekto dáva prednosť úplnému minimalizmu, zaobstará si len pár kríkov kvôli súkromiu a zvolí skôr mäkký trávnik, ktorý je lákavý pre hry. Ak si teda plánujete občas na záhrade zahrať futbal, zahrať s deťmi lenivý tenis, bedminton alebo sa Vám tam s radosťou dookola preháňa Váš pes, zvoľte trávnik, ktorý znesie väčšiu záťaž. Deti zasa na záhrade ocenia svoj kútik, svoj vlastný kúsok raja, do ktorého nebudú mať dospelí prístup. Deti tu môžu mať pieskovisko, hojdačku, jednoduchú preliezačku, domček alebo dnes tak populárnu trampolínu.

Pokiaľ teda chcete svoju záhradu využívať pre hry a šport, osádzajte ju rastlinami po obvode, aby Vám neprekážali, a investujte do poriadneho plota, ktorý vydrží aj nejakú tú ranu futbalovou loptou.

Rýmařovské drevostavby a ich záhrady

Drevostavba RD Rýmařov
Drevostavba RD Rýmařov
Drevostavba RD Rýmařov
Drevostavba RD Rýmařov
1
Drevostavba RD Rýmařov
Drevostavba RD Rýmařov
Drevostavba RD Rýmařov
Drevostavba RD Rýmařov
2

Záhrada je len Váš priestor, na ktorom sa môžete realizovať. Ste pyšní práve na tú svoju záhradu? Pochváľte sa s ňou na Instagrame. Stačí na fotke označiť @domyrymarov a použiť hashtagy #rdrymarov #domyrymarov a my Váš príspevok radi vyzdieľame. Inšpirujete tak napríklad aj tých, čo nad svojou záhradou ešte trochu tápu.