Upravit stránku
V tomto článku Vám chceme predstaviť drevostavbu KUBIS 77 upravenú na mieru päťčlennej rodine. Dom je mimoriadne úsporný, čo dokazuje jeho zaradenie do energetické triedy A1. Môžeme tak povedať, že ho delí len kúsok od pasívneho domu. 

Ako sme dosiahli nízkej energetickej náročnosti domu?

V prvom rade je vždy dôležitá konštrukcia domu, ktorá musí mať prvotriedne tepelno-izolačné vlastnosti. To je základ, od ktorého sa všetko odvíja. Možno, že by ste to hneď nepovedali, ale skúsený projektant vie, že veľkú úlohu v energetickej náročnosti zohráva osadenie na pozemok, respektíve orientácia domu voči svetovým stranám. Preto sú obytné izby Kubisu orientované hlavne na juhozápad, kde hospodária s pasívnymi tepelnými ziskami. Na sever je orientovaný vchod, kúpeľňa, kuchyňa a úžitkové miestnosti.

Veľmi dôležitou súčasťou energeticky úsporného domu sú moderné technológie. Tých je v Kubise plno. Vykurovanie a ohrev úžitkovej vody zaisťuje úsporné tepelné čerpadlo. Pre príjemnú atmosféru zimných večerov a na prikúrenie sú k dispozícií krbové kachle. Samozrejmosťou je riadené vetranie a rekuperácia tepla, bez ktorých sa dnešný moderný dom nezaobíde. Vetranie oknami je nepraktické, neekonomické a často na neho zabúdame, preto je veľmi príjemné nechať túto povinnosť na technike.

V úspornom dome sa ale nerieši len vykurovanie v zime. Záleží nám tiež na tom, aby sa v ňom cítili majitelia dobre aj v lete. Preto má Kubis vonkajšie žalúzie, ktoré odrazia slnečné lúče ešte predtým, než dorazia na okná, ohrejú sklo a prehrejú interiér. Počítalo sa aj s efektívnym presahom strechy. Vo veľkých horúčavách sa o príjemnú mikroklímu v dome postará klimatizácia s dvomi vnútornými jednotkami.

1

Drobné zmeny v dispozíciách

Päťčlenná rodina požadovala izbu v prízemí, preto sme rozdelili obývačku, ktorá má teraz aj s jedálňou cez 21 m2. Na obývačku nadväzuje ako samostatná miestnosť kuchyňa s vlastním vchodom. Z obývačky a izby v prízemí má rodina priamy vstup na juhozápadne orientovanú terasu. Na poschodí sú potom tri izby, samostatné WC, kúpeľňa a ostalo miesto aj na šatňu a pomerne priestrannú chodbu. Vďaka orientácii na juhozápad sú izby v prízemí aj na poschodí pekne presvetlené.

A pokiaľ si skôr potrpíte na čísla...

  • Súčiniteľ prestupu tepla stenou U =0,148 W/m2*K
  • Súčiniteľ prestupu tepla strechou s krytinou KM Beta U =0,15 W/m2*K
  • Súčiniteľ prestupu tepla oknami Deceuniq PRESTIGE Ug=0,5 W/m2*K
Zastavaná plocha domu činí 77,32 m2.