Upravit stránku

Martin s Michaelou opisujú svoje skúsenosti s domom od RD Rýmarov.

Martin s Michaelou opisujú svoje skúsenosti s domom od RD Rýmarov.

Na jeseň sa mladý pár nasťahoval do novej drevostavby. Zaujímajú Vás ich skúsenosti so stavbou a bývaním? Rýmarovský Václav sa pýta za Vás.

Dobrý deň Martin a Michaela, výber rodinného domu nie je záležitosť na pár rokov, ale na celý život, preto predpokladám, že ste sa dlhšiu dobu rozhodovali, či bývať v murovanom dome alebo drevostavbe. Ktorý faktor Vás vo výbere najviac ovplyvnil?

Martin: Moju ženu najviac ovplyvnil fakt, že výstavba trvá len jeden mesiac. Mňa najviac ovplyvnila moja žena. Vzhľadom k našej pracovnej vyťaženosti sme chceli mať so stavbou čo najmenej starostí a jedného generálneho dodávateľa na celý dom. Čo sa nám s RD Rýmarov podarilo.

Michaela: Keď sa obzriem späť, musím dodať, že montovaná drevostavba bola dobrá voľba minimálne s ohľadom na realizáciu. V tomto obore sa denne pohybujem a je pravdou, že v mojom prípade určite platí porekadlo Šuster chodí bosý. Rýchlosť a predovšetkým to, že sme mali všetko od jedného dodávateľa mi umožnilo sústrediť sa na detaily. Hrubá práca tentokrát zostala na niekoho iného :) Úspora času nebola len v samotnej stavbe. Už len príprava nám ušetrila množstvo času tým, že sme riešili všetko na jednom mieste. S našim časovým vyťažením by sme asi ani nezačali stavať.


Ďalšia, a to veľmi dôležitá, záležitosť je výber firmy. Prečo Vaša voľba padla práve na RD Rýmarov?

Boli to predovšetkým veľmi pozitívne referencie našich susedov, ktorí už dlhšiu dobu bývajú v Nove 101. Nasledovali ďalšie, rovnako tak dobré, referencie po návšteve dvoch Locusov 119C. Myslíme, že kontakt so spokojnými majiteľmi je lepší než akákoľvek reklama.

Fotografie z realizácie - vedľa domu NOVA 101 vyrástol nový Locus 119C


Michaela, vybrali ste si typový projekt domu Locus 119C, ale pretože ste, architektka, chcela ste do podoby Vášho budúceho domu zasahovať. Aké rozsiahle boli Vaše požiadavky a ako sa k tomu firma RD Rýmarov postavila?

Michaela: Rozhodli sme sa pre typ domu, ktorý nám v zásade vyhovoval, čo nám umožnilo príliš veľké zmeny nerobiť. Avšak zo strany RD Rýmarov nebol s akoukoľvek zmenou problém a všetko dopadlo podľa našich predstáv. Musím povedať, že veľkou výhodou bolo, že sme si s manželom už dosť dlho dopredu ujasňovali, čo od domu chceme. Rozhodne potom bolo jednoduchšie vykonať zmeny projektu naraz a stačila nám v podstate jedna schôdzka s projektantom. To isté platilo aj o konečnej špecifikácii. Najprv sme si ujasnili väčšinu rozhodnutí medzi sebou a na samotnej konečnej špecifikácii sme už len ladili detaily.


V dome bývate 3 mesiace, to znamená, že ste sa nasťahovali na začiatku zimy. Istotne teda dokážete povedať, ako ste s drevostavbou spokojní vo vykurovacej sezóne. Potvrdzuje Vaše skúsenosti s drevostavbou všetky uvádzané výhody, naplnila Vaše očakávania?

Martin: Máme 9 kW elektrický kotol a dá sa povedať, že sa potvrdilo to, s čím sme počítali. Za tri mesiace sme celkom spotrebovali 4 MWh, čo je nejakých 450 €. Počítam teda s ročnými nákladmi niečo málo cez tisíc euro za elektrinu. Pokiaľ to tak naozaj dopadne, budem spokojný. Na druhú stranu musím povedať, že kúrime na 20,5 °C 6 hodín denne, inak na 18 °C. Čo je pre mňa dostačujúce a žene som kúpil sveter.

Michaela: Musím dodať, že zatiaľ nemáme nainštalované krbové kachle s výmenníkom, s ktorými počítame a máme na ne všetko pripravené. Takže do budúcna by sme mali využiť k vykurovaniu domu a ohrevu vody aj tento alternatívny zdroj, čo nám snáď v budúcich vykurovacích obdobiach umožní udržať v dome príjemný tepelný komfort bez extrémne vysokých účtov za elektrinu.


Nespornou výhodou drevostavieb je ich rýchlosť výstavby. RD Rýmarov sľubuje výstavbu domu do mesiaca. V mnohých ľuďoch by to mohlo vzbudzovať aj pochybnosti. Sledovali ste aj Vy, ako Vám dom doslova rastie pred očami? Ako dlho výstavba domu Locus trvala?

Áno je to skutočne tak, do mesiaca bolo hotovo. Stavať sa začalo 1. novembra a dom nám odovzdali okolo 25. novembra. Na stavbu som sa dochádzal niekoľkokrát denne a bola radosť sledovať, ako ide chlapom práca od ruky.


Predstava budúceho majiteľa drevostavby na kľúč je taká, že zaplatí za dom, podpíše papiere a potom už sa rovno sťahuje. Bez starostí a rýchlo. Je to tak?

Pri odovzdávaní domu sme už mali zbalené a kufre so sebou, inak som si to ani nepripúšťal. Samozrejme najviac práce pre nás bolo vybavovanie všetkých povolení, pečiatok, papierov, súhlasov, vzdaní sa odvolaní... Po zdolaní týchto byrokratických nástrah bola radosť dom zaplatiť, podpísať papiere a nasťahovať sa.


Určujúcim faktorom pre výber domu je určitě jeho cena. Často sa ale stretávame s cenou domu na kľúč, ktorý v skutočnosti na kľúč nie je. RD Rýmarov ponúka Locus 119C na kľúč za cenu 110.000 euro s DPH, bola taká aj reálna cena?

Zmluvná cena bola 100% dodržaná, termín tiež.


Dokážete po 3 mesiacoch bývania v drevostavbe povedať, že by ste nemenili?

Vzhľadom na to, koľko úsilia nás ten dom stál, tak by sme ho nemenili. Ale predpokladáme, že Vaša otázka bola smerovaná trochu inam. Po 3 mesiacoch je na takýto záver ešte skoro, či bola drevostavba dobrá voľba budeme zisťovať ešte dlho.


Ako ste boli s prístupom firmy RD Rýmarov spokojní? Odporučili by ste ju nie len našim čitateľom, ale aj svojim známym a priateľom?

Firma RD Rýmarov ma veľmi slušných a ústretových zamestnancov, začínajúc obchodným zastúpením, montážnou partiou pána Počadlíka, ktorá bola dokonalo zohraná, taktiež by sme radi poďakovali účtovníčke pani Kressovej, ktorá nám bola nápomocná pri problémoch s hypotékou. Nestretli sme sa zatiaľ s nikým, kto by nám nevyšiel v ústrety.


Ďakujem za rozhovor a prajem Vám príjemné bezstarostné bývanie vo Vašom novom rodinnom dome.

1
2
3
4
5
6
7
8