Upravit stránku

Takmer každý moderný rodinný dom má dnes terasu. Vnímame ju ako miesto, kde odpočívame, zabávame sa s priateľmi, trávime tu voľné chvíle... Menej ľudí ale vníma potenciál obyčajnej terasy. Môžeme z nej totiž ľahko vytvoriť ďalší obytný priestor domu, ktorý bude slúžiť dokonca aj v zime. Stačí vedieť, ako na to.

Drevostavby z nášho katalógu domov sú na vybudovanie terasy, poprípade pergoly, pripravené. Majú veľké francúzske okná, ktoré väčšinou spájajú obývaciu miestnosť s terasou.

Začnite správnym umiestnením

Aby ste mohli terasu s pergolou využívať väčšinu roku, je nutné ju správne umiestniť v závislosti na svetových stranách. To riešime už v projektovej dokumentácií, konkrétne v situovaní, respektíve usadení domu na pozemok. Ideálna pergola je orientovaná na juhozápad, alebo západ. Väčšinu dňa ste ukrytí pred priamym slnkom a až keď slnko zapadá, svieti do pergoly. Pergolu je nevhodné situovať na sever, alebo na východ (tam by vám slúžila len na preslnené raňajky a to len obmedzenú časť roka).

Pokiaľ sa chcete na terase schovať pred slnkom, dažďom a vetrom, nechajte si postaviť pergolu. Máte na výber z tradičných drevených pergol, alebo moderných hliníkových. Výhodou hliníkových pergol je, že nepotrebujú žiadnu údržbu.

K pergolám rozhodne odporúčame pohyblivú strechu. Nie vždy totiž chcete sedieť v tieni. Na jar a na jeseň radi nachytáte nejaké slniečko. V takých prípadoch stačí stlačiť tlačidlo a strechu si úplne stiahnuť, alebo zastaviť v polohe, ktorá Vám vyhovuje. Ešte komfortnejšie sú tzv. bioklimatické pergoly, ktorých strecha je tvorená z jednotlivých lamiel. Lamely si naklápate a regulujete si tak intenzitu slnečných lúčov.

Pokiaľ nechcete zrovna pergolu...

Spríjemniť si posedenie na terase môžete ale aj bez pergoly. Kazetové markízy nie sú tak finančne náročné a vydržia kľudne aj 20 rokov. Navinutá látka sa vždy schová do hliníkového boxu, ktorý ju chráni pred znečistením, dažďom a mrazom.