Upravit stránku

Rozhodli sme sa pravidelne prispievať do nášho RD magazínu články o dreve. Drevo je totiž veľmi dôležitou surovinou nielen pre stavbu montovaných domov. Ročne pribudne v Českej republike o 3 milionu kubíka viacej dreva, než spotrebujeme. Naším cieľom je využiť maximálne jeho potenciál. Prvý článok je z pera toho najpovolanejšieho – Rýmařovského Václava.


Cítite tú vôňu? To je drevo. Nič tak krásne nevonia. Ako to, že si toho všimlo zatiaľ tak málo ľudí? Veď drevo je základnou surovinou, ktorú naši predkovia využívali k stavbe obydlí už odpradávna. Veľmi dobre vedeli, aký užitočný materiál to je. Bolo ho dostatok, ľahko sa spracovávalo a chránilo ich pred dažďom aj mrazom. Tak trochu sme na to ale zabudli a radšej dnes staviame z prefabrikátov. Že vraj majú dlhšiu životnosť. A čo tie zrubové stavby, ktoré stoja v horách viac ako sto rokov?

V RD Rýmařov vieme už dávno, že drevo je proste nenahraditeľné. Prišli sme na to už pred 45 rokmi, kedy som vlastne vznikol aj ja, Rýmařovský Václav. Vtedy som bol ešte v plienkach, keď sa začali stavať okály. Bola to novinka. My sme sa ale v podstate iba vrátili k tradícií.

Drevo je naša láska. Tu u nás, v Jeseníkoch, sme drevom obklopení a veľmi dobre vieme, ako s ním naložiť. Chceme, aby to zistili aj v ďalších krajoch našej vlasti, a dokonca aj v zahraničí. Pridali sme sa preto do združenia MSDK – Moravskoslezského drevárskeho klastru, kde sa s ďalšími firmami usilujeme o rast drevospracujúceho sektoru. Taktiež sa podieľame na zaujímavých akciách, ako sú napríklad tradičné Poľovnícko-lesnícke dni organizované každé 2 roky v Rýmařově.

Keď do nej ťuknete, zvoní. Keď k nemu pričuchnete, vonia. Keď ste v lese, vŕzga a šumí. Môže byť maľované, vyrezávané alebo len tak surové. Vždy vyzerá inak a vďaka ročným kruhom je každý kus originál. Vyrábajú sa z neho hračky, nábytok i domy. Čo je to? Spomeňte si, kedy ste sa prvýkrát stretli s drevom. Detská postieľka? Hojdací koník? Kocky? A čo taká klasika, akou je ťahací káčer? Vzťah k drevu si skrátka pestujeme už od detstva a v dospelosti by sme sa ho rozhodne nemali vzdávať.

Tak takto to vidí Rýmařovský Václav. A čo Vy? Aký je Váš vzťah k drevu? V ďalšej časti nášho miniseriálu sa zoznámite s drevom, ktoré používame pri výrobe rýmařovských drevostavieb. Stromy z Jeseníkov dávajú dušu nielen domom v ČR, ale taktiež po celej Európe.