Upravit stránku

Upresníme si jeden mýtus, ktorý okolo drevostavieb koluje a to síce, že sa jedná o domy na jedno použitie. Tento veľký omyl odradí množstvo záujemcov o zdravé, energeticky úsporné bývanie. Stačí sa krátko pozrieť do minulosti na históriu drevostavieb.

Na konci 18. storočia boli české dediny plné domov z dreva. Drevo totiž bolo dostupné, ľahko opracovateľné a skvele izolovalo. Ich výstavbu zastavili až tzv. ohňové patenty. Z tejto doby sa dochovali iba drevenice v severných Čechách. Sú dôkazom, že poctivá stavba z dreva vydrží kľudne aj stovky rokov.

Prvé drevostavby, vtedy známe ako okále, sme postavili v roku 1971. Aj keď domy už prešli rekonštrukciou, stále je bývanie v nich veľmi komfortné. Je nutné podotknúť, že každý dom potrebuje po 45 rokoch nejaké úpravy. Či už je montovaný, alebo murovaný.

Ako je to skutočne s životnosťou drevostavieb

Je logické, že drevo vystavené extrémnym podmienkam ako je mráz, dážď a nárazový vietor trpí a postupom času degraduje. To ale montovaným drevostavbám nehrozí. Rámy prefabrikovaných panelov sa vyrábajú zo sušeného smrekového dreva, sú vyplnené minerálnou vatou a zaklopené sadrovláknitými doskami Fermacell odolnými voči vlhkosti.

Obvodová stena je z exteriéru vybavená ešte termofasádou (polystyrén + omietka). Drevená konštrukcia je teda chránená pred všetkými vonkajšími vplyvmi, pred hubami aj drevokazným hmyzom.

Drevo ako stavebný materiál je preverené stovkami rokov. Vieme, že je spoľahlivé a k bývaniu nám poskytuje maximálny komfort. Drevostavba vybavená modernými technológiami je dnes taktiež zárukou úsporného bývania.