Upravit stránku

Učenie Feng shui sa zaoberá harmóniou medzi človekom a prostredím, v ktorom žije. Hlavným cieľom je nerušené plynutie energie čchi. Je veľmi dôležité, aby čo najviac energie zostávalo v dome. Nesmie unikať zbytočne von.

Možno si hovoríte, prečo sa v strednej Európe riadiť princípmi čínskeho učenia. Vôbec to ale nie je o tom, odkiaľ učenie pochádza. Jeho princípy sú vhodné pre všetkých ľudí na celom svete - vychádzajú totiž zo „sedliackeho rozumu", podľa ktorého sa riadili aj naše prababičky. Všetci v sebe máme inštinkt, podľa ktorého si dokážeme sami zariadiť harmonické bývanie. V návale moderných technológií naňho ale väčšinou zabúdame.

Rozdeľte dom na aktívnu a odpočinkovú polovicu

Aby ste dosiahli harmonického usporiadania drevostavby, rozdeľte ju na dve polovice. Časť domu s hlavným vstupom je aktívna, alebo predná. Tadiaľ vstupuje energia čchi do domu. V aktívnej časti sa odohráva spoločenský život, stretáva sa tu rodina, vítame tu návštevy. Zároveň je to priestor pre kariéru a rast. Predná časť domu je teda ideálna pre obývaciu izbu a pracovňu. Môžete sem umiestniť napríklad aj izbu pro hostí.

Odpočinková, takže zadná polovica domu symbolizuje kľud, stabilitu, ticho a odpočinok. Do miestností v odpočinkovej časti by nemalo byť vidieť z hlavného vchodu. V tejto časti domu by určite mala byť spálňa, jedna z dvoch najdôležitejších miestností v dome. Nech je čo najďalej od hlavného vchodu.

Kuchyňa, srdce domu

Nie nadarmo sa hovorí, že doma sa točí všetko okolo kuchyne. Podľa Feng shui je centrom celého domu. Prepája všetky jeho časti. Je obklopená ostatnými miestnosťami a dokonale chránená. Musí byť svetlá, s pravidelnými, symetrickými tvarmi.

Svoju rolu zohrávajú v dome aj chodby. Mali by byť dostatočne široké, svetlé, bez zbytočných tmavých miest. Vyhýbajte sa točivým schodiskám, ktoré premieňajú pozitívnu energiu na negatívnu. Nesmú byť príliš vysoké a prudké, pretože energia by nemala šancu vhodne sa rozprestrieť do miestností. A už vôbec nemôže byť schodisko oproti hlavnému vchodu. Všetka energia by vyletela von.

Čo s garážou?

Veľkou chybou je podľa Feng shui garáž napojená priamo na dom. A úplne najhoršie je, pokiaľ susedí so spálňou. Autá narúšajú plynulý tok energie. Naopak nám domov posielajú negatívnu energii plnú splodín. Ideálne je teda samostatne stojaca garáž pár metrov od domu.

Pri navrhovaní typových domov sa aj my snažíme riadiť sedliackym rozumom a usporiadať dispozície tak, aby sa Vám dobre bývalo. Avšak obrovský vplyv má taktiež usadenie domu na pozemok. Preto sa nebránime úpravám typových projektov podľa Vášho priania, či výstavbe čisto atypických domov.