Upravit stránku

S príchodom moderných drevostavieb sa v hlavách stavebníkov vyrojili stovky otázok. Je naozaj drevený dom lepší, ako murovaný? Ako je to s jeho požiarnou odolnosťou a konštrukciou? Spory a vyzdvihovanie tej či onej stavby sa budú viesť neustále. V mnohých diskusiách sa dozviete, ako sú drevostavby zlé a naopak. Každý si ale pochopiteľne braní to svoje bývanie a často nie je ochotný priznať, že jeho dom nie je bezchybný. Preto sme si pre Vás pripravili článok, ktorý by mal odpovedať na najčastejšie otázky ohľadom drevostavieb.

„Neznáme“ drevené domy? Vôbec nie, len zabudnuté

Drevené domy sa na našom území stavali od nepamäti. Drevo bolo ako prírodný materiál dostupnejšie a lacnejšie. Vinou drevených komínov a slamených striech však dochádzalo k častým požiarom, čo viedlo k vydaniu patentu v rokoch 1751 a 1755, ktoré zakazovali výstavbu drevených domov. Ďalšiu ranu utrpeli drevostavby s príchodom železobetónovej kultúry a približne 40 rokov boli u nás tabu. Moderné technológie dnes umožňujú ich návrat a ponúkajú lacnejšie a úspornejšie bývanie, než kedykoľvek predtým. Nejedná sa teda o novinku, ktorá by vo Vás automaticky musela vzbudzovať obavy. Jedná sa o návrat k pôvodnému prírodnému materiálu, drevu, ale v modernej podobe.

Požiarna odolnosť drevostavby a murovaného domu – je v nej naozaj taký rozdiel?

Drevostavby sú z dreva. Drevo horí. Áno, neošetrené drevo horí. To ale nie je prípad drevostavieb, ktoré spĺňajú všetky parametre požiarnej odolnosti rovnako ako stavby murované. Vďaka špeciálnemu oplášteniu sádrovláknitými doskami Fermacell naše drevostavby nepredstavujú zvýšené riziko vzniku požiaru a bezpečne zabraňujú šíreniu požiaru v objekte. Doba prehorenia REI je 90 minút! A viete, že drevené trámy majú pri požiari vyššiu statickú odolnosť ako kovové? Argument, že drevostavba zhorí, teda nie je na mieste.

Nízkoenergetické domy s rôznym princípom vykurovania

Moderné montované domy sa vďaka použitým materiálom a technológiám radia medzi energeticky úsporné domy, vďaka ktorým ušetríte ročne tisíce korún za kúrenie.

Energeticky úsporné môžu byť aj murované novostavby, avšak ich steny musia byť izolované a pri zachovaní rovnakých parametrov izolácie je murovaná stena podstatne širšia. Pri rovnakej zastavanej ploche tak prichádzate o množstvo miesta na úkor hrubých stien. Viete, že pri dome o ploche 100m2 je to až 10m2, čiže murovaný dom Vás pripraví o jednu izbu?

Pri murovanom dome trvá dlhšiu dobu, než dosiahnete požadovanú teplotu v byte, steny totiž pohlcujú teplo. Výhodou ale je, že aj po vypnutí kúrenia zo seba vydávajú naakumulované teplo. Vykurovanie v drevostavbe sa líši tým, že drevené steny nemajú schopnosť akumulácie, takže sa dom vykuruje pomerne rýchlo, ale taktiež aj rýchlo vychladne. Tým pádom ste si ale istí, že kúrite naozaj len vtedy, keď potrebujete. Častým javom v dnešnej rýchlej dobe je, že táto akumulačná vlastnosť stien spôsobuje, že dom dodáva teplo dopoludnia, keď ste v práci a v noci, keď je lepšie mať na spánok chlad.

V rýchlosti výstavby drevostavba jednoznačne vyhráva

Medzi najväčšie výhody drevostavieb patrí ich rýchlosť výstavby, ktorá prebieha „za sucha“, a preto je možná aj v zime. Murované domy je nutné zazimovať už pred príchodom prvých mrazov a v práci možno pokračovať až na jar, čím sa stavba značne predĺži. Hrubá stavba montovaného domu trvá vďaka technológii prefabrikácie iba dva dni a jej dokončenie zvládneme do 30 dní. Drevostavba je teda ideálna ak nemáte čas stráviť pol roka až rok na stavbe dohadovaním sa s robotníkmi.

Okrem toho má drevostavba podstatne lepšie izolačné vlastnosti a Vy tak značne ušetríte na nákladoch za kúrenie. Pozrite si zhodnotenie od majiteľa nášho drevodomu: reálne náklady na vykurovanie po dvoch rokoch.

Zdravé bývanie, ktoré nie je samozrejmosťou

Murovaný dom to sú kvantá vody. Spojivo hrubej stavby, všetky betónové vrstvy – stropy aj podlahy v interiéri, omietky na všetkých vnútorných stenách. Je pochopiteľné, že sa chcete do domu nasťahovať ihneď po jeho dokončení – v prípade murovanej stavby je to však najväčšou chybou. Túto vodu musíte z domu odvetrať, vo vlhkom dome hrozí zvýšené riziko vzniku plesne.

V súvislosti s drevostavbami sa často hovorí o zdravej klíme v dome. Nemyslite si ale, že čerstvý vzduch bez vlhkých stien je samozrejmosťou. Aj v drevostavbe musíte dbať na správne vetranie. Ak je však postavená právne, metódou suchej výstavby a z kvalitných materiálov – množstvo vody v dome je minimálne – iba také, ako si ho Vy sami používaním (varenie, kúpanie a dýchanie) vyrobíte. Preto je veľmi dôležitá voľba spoľahlivého dodávateľa drevostavieb, ktorý tieto riziká eliminuje.

Zhrnutie na záver

Murovaný dom

+ steny akumulujú teplo, aj po vypnutí kúrenia dom ohrievajú
+ možnosť stavby svojpomocne
- naozaj úsporný dom potrebuje 2x širšie steny než drevostavba a Vy prichádzate o drahocenné miesto
- dlhá výstavba, nutnosť zimnej prestávky
- pri záplavách niekoľko rokov vysúšania, hrozí popraskanie muriva, znehodnotenie celej stavby
- neekologická výstavba z neobnoviteľných zdrojov
- nákladnejšia rekonštrukcia v budúcnosti
- na vyhriatie domu je potreba viac tepelnej energie a času

Drevostavba

+ možnosť stavať po celý rok, aj v zime
+ rýchla výstavba v priebehu jedného mesiaca
+ energeticky úspornejší dom pri menšom objeme materiálu
+ rýchla obnova (napr. vysušenie po vytopení)
+ ekologická výstavba z prírodných obnoviteľných zdrojov
+ lacnejšia a ľahšia rekonštrukcia interiéru aj exteriéru
- po vypnutí kúrenia dom rýchlejšie vychladne
- vyššia náchylnosť k znehodnoteniu v prípade nesprávne navrhnutej konštrukcie domu

To, či si nakoniec kúpite drevostavbu, alebo murovaný dom, bude vždy len Vaše rozhodnutie. Nenechajte sa ovplyvniť laickými názormi a vždy sa pýtajte odborníkov. Pokiaľ uprednostňujete moderný, úsporný štýl bývania a nemáte čas stavať rok, je pre Vás vhodná práve drevostavba. V prípade, že zamýšľate stavbu svojpomocne a s montovanými domami nemáte skúsenosti, bude pre Vás murovaný dom lepšou voľbou.