Upravit stránku

Pokiaľ uvažujete o novom bývaní, určite zo všetkých strán počujete pojmy ako nízkoenergetické bývanie, pasívne a nulové domy, tepelné straty objektu, preukaz energetickej náročnosti budovy, alebo energetický štítok. A čím všetkým sa odlišuje energeticky efektívna drevostavba

Poradíme Vám, ako sa v tejto zložitej terminológii vyznať.

Čo je energeticky efektívny dom?

Domy zaraďujeme do niekoľkých kategórií podľa toho, koľko energie spotrebujú ročne na svoju prevádzku. Na spotrebu má vplyv materiál, z ktorého je dom postavený, kvalita izolácie, vzduchotesnosť a taktiež spôsob vykurovania a vetrania. Podľa energetickej náročnosti potom rozlišujeme domy:

  • nulové, s takmer nulovou spotrebou energie
  • pasívne, so spotrebou energie nižšou než 15 kWh/m2 za rok
  • nízkoenergetické, so spotrebou energie nižšounež 50 kWh/m² ročne

Vždy musíte počítať s tím, že čím úspornejší chcete dom, tím viac do neho musíte investovať. Preto sme sa v RD Rýmařov vydali inou cestou. Staviame energeticky efektívne domy s maximálnou spotrebou 60 kwh na m2ročne. Predstavuje ideálnu rovnováhu medzi vloženou investíciou a úspornosťou domu.

Ako je to s návratnosťou investície do úsporných domov?

Pasívne a nulové domy saradia, čo sa týka investície na výstavbu, medzi najnákladnejšie. A bývať v nich nie je až tak jednoduché - musíte sa chovať podľa určitých pravidiel. Návratnosť investície sa u takýchto domoch len veľmi ťažko vypočíta. Honba za tým, abyste sa so svojim domom dostali do kolónky nízkoenergetický, je mnohokrát absurdná. Investor vynaloží nemalé peniaze, aby vo výsledku ušetril len pár stokorún ročne. Pritom môže mať energeticky efektívny dom, ktorý iba nespadá do uznaných tabuliek.

Prečo sú drevostavby tak úsporné?

Je nutné povedať, že nie každá drevostavba je hneď úsporná. Vždy záleží na technológii výroby a na precíznej montáži. V RD Rýmařov sa špecializujeme na suchú stavebnú technológiu s využitím ľahkej prefabrikácie dreva. To znamená, že základný konštrukčný systém je tvorený rámovou konštrukciou z masívnych drevených profilov. Ten je vyplnený minerálnou vatou a zaklopený sadrovláknitými doskami Fermacell.

Týmto spôsobom vytvoríme ekologickú stavbu ľahkej konštrukcie, ktorá maximálne využíva izoláciu v sendvičovom systéme.

Výsledkom sú nízke náklady na prevádzku domu. Bonusom je šírka obvodových stien - v porovnaní s murivom je omnoho menšia, vďaka čomu sa zväčšuje vnútorná plocha domu.

V našom katalógu sú energeticky efektívne všetky domy. My Vám ale odporúčame hlavne tieto tri: