Upravit stránku

Máme tu ďalšiu časť nášho miniseriálu a s ním sľúbenu a toľko diskutovanú tému. Aké drevo sa využívá na stavbu rýmařovských domov a koľko ho vlastne spotrebujeme? Je vôbec stavba montovaných domov z dreva ekologická?

To je iba pár otázok, ktoré sa naháňajú hlavou tým, ktorý sú k drevostavbám stále ešte skeptickí. Tak čítajte ďalej a možno zmeníte názor.

Tak ako je to s tou drevostavbou? Je vôbec z dreva?

Zlé jazyky tvrdia, že dnešné moderné drevostavby videli drevo iba z dialky. Omyl. Nepleťte si pojmy. Rýmařovské domy sa radia medzi tzv. rámové drevostavby. Nosnú konštrukciu steny tvoria drevené hranoly opláštené sádrovkláknitou doskou, ktorá zabraňuje tvarovým zmenám dreva. Takže odpověď na otázku, či sú naše domy z dreva, znie ÁNO. Drevo je sučásťou každej steny domu, ktorá opoušťa výrobnú halu v Rýmařově.

A sú len z dreva? Samozrejme nie, nestaviame zruby. Gro našich domov spočívá v absolutnej vyváženosti smrekového dreva a moderních materiálov. Konštrukcia z vysušeného dreva vďaka týmto materiálom už nepracuje a nepraská. Jej životnosť prevyšuje 100 rokov.

Pri výrobe domov využíváme maximálne lokálne zdroje

Zásoby dreva sa každoročně zvyšujú o 3 miliony m3, čo je dôkazom toho, že dostatočne nevyužíváme jeho potenciál. O podporu využívána dreva ako domácej a obnoviteľnej suroviny sa stará Drevo pre život, prvá nadacia svojho druhu v ČR. Pre stavbu našich domov využíváme predovšetkým smrekové drevo z jesenických lesov. Pridaná hodnota tak zostává „doma“ – staviame z českého dreva v Českej republike. To má samozrejme priaznivý vpliv na dopravu materiálu, zamestnanosť a predevšetkým aj na koncovú cenu domov.

A u mystiky ešte chvíľu ostaneme. Už v dávných dobách, keď bolo drevo celkom prirodzenou surovinou pre stavbu rôzných typov obydlí, ľudia vedeli, kedy majú drevo tažiť. Nejvhodnejším obdobím pre výrub stromov je zima (november až január), kedy stromy tzv. spia.

Vytažené drevo je kvalitnejšie, nezaparuje sa, nemodrá a je odolnejšie voči plesniam a hubám. A kedy získáte to nejlepšie drevo? V zime za splnu. Mesiac totiž vyťahuje zo stromov a rastlín vodu a v tejto dobe je aj nejmenej živice.