Upravit stránku

Máte svoj vysnívaný dom alebo stále tápete a stojíte pred veľkým rozhodovaním? Poschodové domy patria medzi klasiku, ktorú dnes vídame medzi novostavbami najčastejšie. O slovo sa ale stále dôraznejšie hlásia taktiež prízemné domy, nazývané bungalovy. Ktorému dať prednosť? Každý má svoje pre a proti. Myslite však na to, že si dom zaobstarávate na celý život. Myslite v prítomnosti, ale aj do budúcna. Je to pomerne ťažké, že?

Domy s podkrovím – atraktívny priestor na malej zastavanej ploche

Vo výbere rodinného domu nemusíte mať vždy tak voľnú ruku, ako by ste chceli. Často Vás obmedzuje stavebný úrad, veľkosť pozemku aj susedné domy.

Poschodové drevostavby majú veľkú výhodu v tom, že vyžadujú malú zastavanú plochu a pritom poskytujú komfortné bývanie. Ľahko ich tak umiestnite aj na malý pozemok a ešte Vám zostane miesto na garáž a bazén. Nezanedbateľnou výhodou je tiež úspora peňazí na kúpenie pozemku, ktorá môže činiť niekoľko tisíc eur. A keď už sme pri cene, počítajte s nami. Poschodový dom Vás vyjde lacnejšie – najdrahšie stavebná konštrukcia, základová doska a strecha, majú totiž polovičné rozmery, teda aj polovičnú cenu.

Mnohí vidia nevýhodu poschodových domov najmä v schodišti. Zaberá priestor, musíte neustále behať hore a dole. Áno, nabeháte sa, to je pravda. Ale určite to stojí za to. Podkrovný dom totiž možno perfektne rozdeliť na pokojovú a spoločenskú zónu. Prízemie je dejiskom rodinného života, často je z neho výstup na terasu, záhradu, vítame v ňom návštevy. Vrchné poschodie slúži väčšinou pre odpočinok. Chcete v ňom mať pokoj a súkromie, čo Vám podkrovie ponúka.

Bungalovy – tradícia, ktorá sa tvári ako moderna

Aj keď sa zdá, že bungalovy sú moderná záležitosť, nie je to tak úplne pravda. Majú dlhú tradíciu. Už od pradávna chceli mať ľudia vo svojom obydlí centrálny priestor spojený s úžitkovými miestnosťami. Bungalovy sú často taktiež energeticky menej náročné. A čo hovorí v prospech bungalovov najviac? Samozrejme absencia schodov, ktorá z bungalovu robí bezbariérový dom. Oceníte ho najmä v starobe. Ďalšou výhodou prízemných domov je ľahšia údržba, ako je napríklad čistenie odkvapov. Bungalovy od RD Rýmarov sú reprezentované radom LARG

Porovnanie bungalovu a poschodového domu od RD Rýmarov:

 LARGO 98KUBIS 631
Typ domuprízemnýposchodový
Dispozície domu4+14+kk
Užitková plocha83,22 m2101,93 m2
Zastavaná plocha99,36 m262,99 m2
Cena domu na kľúč vrátane základovej dosky82 711 € s DPH84 622 € s DPH
Bungalov LARGO 98
Poschodový dom KUBIS 631